Koronavirová situace v Česku je znepokojivá, varuje česká pobočka WHO. Podle Babiše by měla mlčet
Situace v České republice ohledně šíření nákazy koronaviru je podle české pobočky Světové zdravotnické organizace znepokojivá. Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. Řešením není zastavit trasování kontaktů nakažených, ale zvýšit kapacity, uvedla pobočka na facebooku. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že WHO by měla mlčet.
„Lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci,“ uvedla na svém facebooku česká pobočka Světové zdravotnické organizace.
3 otázky na epidemiology. ‚Pokud nepřitvrdíme, koronavirus námi proletí větší silou než na jaře,‘ shodují se
Číst článek
„Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,“ upozornila.
„Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol, ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby mezi námi,“ dodala česká pobočka Světové zdravotnické organizace.
„Mezi 55 stranami dohody o Mezinárodních zdravotních předpisech z roku 2005, které jsou evropskými členskými zeměmi WHO v Evropě, zaujímá Česká republika 16. místo v čtrnáctidenním výskytu covid-19, což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. Pouze 7 zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období,“ varovala.
Premiér Andrej Babiš na slova české pobočky WHO reagoval na twitteru: „Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet.“ A dodal, že Česko je na tom podle něj velmi dobře.
Změny v trasování
Hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19, informoval v pondělí vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Více informací by podle Babiše mělo být oznámeno do pátku.
Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených.
Evoluční biolog radí v uzavřených prostorách nepřetápět. Virus se dokáže rychle přizpůsobit
Číst článek
Přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle ní při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly.
Připustila, že v hlavním městě se trasování daří ze všech českých regionů nejhůř.
„V Praze se nám daří trasovat obtížně. Pomáhají nám pražští medici, vojenští medici i armáda. Případů je strašně moc. Omlouváme se, moc nás to mrzí, ale nejsme schopní to v dané situaci zvládat,“ řekla Jágrová.
Pražským hygienikům budou s vyhledáváním kontaktů lidí nakažených covidem-19 pomáhat ještě také nevytížení pracovníci hygienických stanic z jiných krajů.
Denní nárůst nakažených v Česku v pondělí překonal pošesté od začátku epidemie pětistovku a aktuálně nakažených je přes 8400 lidí.
Nejvýrazněji se zvýšil počet nakažených na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 101 nových případů covidu-19. Druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti eviduje Praha, kde za poslední týden připadá téměř 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel.