Kapacita lůžek se blíží naprostému vyčerpání, není to ničí vina, řekl náměstek Černý

Kapacita lůžek v České republice se blíží svému absolutnímu vyčerpání. Je to dané nedostatkem personálu. V úterý na tiskové konferenci to řekl náměstek ministra zdravotnictví a hlavní koordinátor lůžkové péče Vladimír Černý. Česko podle něj nikdy v takové situaci nebylo a není to ničí vina. Nyní resort pracuje na navyšování počtu lůžek intenzivní péče.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:56 23. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Stav v nemocnicích lze charakterizovat jednoduše, neustále narůstá počet pacientů, a to zejména na jednotkách intenzivní péče,“ hodnotil Černý.

Ministerstvo platí za trasovače až 50 milionů korun měsíčně. Kontakty nakažených vyhledává 1800 lidí

Číst článek

Kapacita lůžek se podle náměstka blíží absolutnímu vyčerpání. „Je to dané nedostatkem personálu v nemocnicích. Dochází k útlumu a oddalování necovidové péče,“ řekl Černý.

V nemocnicích se stále častěji objevují ve vážném stavu také mladší lidé. „Pozorujeme běžně čtyřicátníky. Hovořím o ventilovaných pacientech. Průběžně opravujeme léčebný postup. Virus zasahuje mladší populaci,“ řekl koordináror intenzivní péče pro Královéhradecký kraj Pavel Dostál.

Přestože dochází kapacity, ministerstvo neuvažuje o aktivaci polní nemocnice v Brně. „Je tam stejný problém jako v Letňanech, systém není schopný zajistit dostatek kvalifikovaného personálu,“ vysvětlil Černý.

Více lůžek v Praze

Ministerstvo pracuje na mírném navýšení lůžek intenzivní péče. „V Praze se nám možná podaří navýšit počet lůžek o několik desítek,“ doplnil Černý s tím, jednají s ambulantními lékaři a chtějí využít i lůžka v nekrajských nemocnicích.

Hodně otázek, málo odpovědí. Sdružení praktických lékařů tvrdí, že 1. března očkování ve velkém nezačne

Číst článek

„Na podzim bylo v nemocnicích osm tisíc nemocných, teď je šest a půl, ale ten trend se zvyšuje. V Praze můžeme kapacitu zvýšit o padesát lůžek pro tu nejvíce specializovanou péči a daří se to v důsledku maximální spolupráce a vstřícnosti lékařů v nemocnicích,“ řekl krajský koordinátor intenzivní péče pro Prahu Tomáš Vymazal.

Kapacity jsou podle Vymazala smysluplně využity díky dispečinku lůžkové péče, která zajišťuje rozvážení pacientů. „V tuto chvíli jsme schopni se o ně postarat. Snažíme se navýšit kapacity, které jsou na svém vrcholu,“ doplnil krajský koordinátor intenzivní péče pro Prahu.

„Realizovali jsme 400 transportů. Dominantně jsme je odvezli z Karlovarského kraje. Místa nabídly hlavně Praha a Středočeský kraj,“ řekl zástupce Národní dispečinku lůžkové péče Petr Kolouch.

Podobná situace je i na východě Čech, „V Královéhradeckém kraji jsme si sáhli na dno kapacit. Bez pomoci jiných regionů bychom to nebyli schopní zvládnout,“ řekl koordináror intenzivní péče pro Královéhradecký kraj Pavel Dostál.

Při kontrole očkování se posílají osobní údaje, hrozí jejich únik. ‚Bráníme se krádeži identity,‘ tvrdí úřad

Číst článek

Navzdory tomu, že transporty vždy představují riziko pro pacienta, tak se zatím nestalo, že by nějaký covid nemocný pacient při něm zemřel.

Podle Vymazala navíc nejde o nic nového. „Transporty se dělaly vždy. Nebavíme se o fenoménu, který dříve nebyl, ale dnes je tomu věnovaná větší pozornost,“ vysvětlil.

‚Není to ničí vina‘

Česká republika podle Černého ještě nikdy nebyla v podobné situaci. „Není to ale ničí vina – ani koalice, ani lékařů ani pana ministra,“ doplnil náměstek.

Nejde podle něj ani o selhání systému. „To by bylo, kdyby v nemocnicích nebylo místo ani na základní a akutní péči,“ řekl.

Česko má za pondělí 11 233 nově nakažených. Ve vážném stavu je rekordních 1329 pacientů

Číst článek

„Systém zahraniční pomoci by se měl aktivovat, pokud se dostanou kapacity lůžek k deseti procentům. Tam ještě nejsme. Pan ministr ode mě má informaci, aby to aktivoval,“ řekl náměstek.

Podle náměstka ale zahraniční spolupráce není řešením. „Je poměrně malá. Zatím jediná nabídka se týkala Německa, kde byli schopni umístit devět pacientů,“ vysvětlil Černý.

Na otázku, proč německá strana odmítá informace ministerstva o pomoci v řádech jednotek lůžek, Černý řekl: „Mohu ukázat průkaznou korespondenci, že německá strana nabízí pouze devět míst.“ O jiných nabídkách než na úrovni ministerské prý neví.

pj, dok, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme