Na Karvinsku nedochází ke komunitnímu šíření covidu, jde o rodiny horníků, řekl Vojtěch

Situace na Karvinsku je stabilizovaná, není důvod k panice, řekl v úterý na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Reagoval tak na poplašné zprávy, které se v poslední době ohledně největšího ohniska nákazy nemocí covid-19 šířila. Podle něj na Karvinsku nejde o komunitní přenos, ale koronavirus se šíří jen mezi horníky a jejich rodinami.

Praha (Aktualizováno: 19:50 7. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci ke koronaviru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Čísla byla v posledních dnech vyšší. Byla to ale otázka dvou nebo tří dnů, kdy došlo k nárůstu. Bylo to lokálním plošným testováním v rámci OKD,“ připustil ministr zdravotnictví Vojtěch vyšší počet pozitivních případů v posledních dnech.

Česko hlásí nejméně případů koronaviru za dva týdny. Ve dnech volna se ale běžně méně testuje

Číst článek

„Moravskoslezský kraj představuje 70 procent všech záchytů,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Problém podle Vojtěcha není ani v Moravskoslezském kraji. „Nedochází k nějakému masivnímu komunitnímu šíření ani v rámci regionu Karvinska,“ dodal.

Nakažené ženy pod třicet let, o kterých mluvil například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), jsou podle ministra manželkami a partnerkami horníků. Nakažené jsou i jejich děti.

„K masivnímu záchytu je to učebnicový příklad, jak se zachytává větší ohnisko,“ pochválil Dušek. Reprodukční číslo pro Moravskoslezský kraj je podle něj 1,51. Tedy teoreticky 100 lidí nakazí 151 dalších. Karvinsko má podle něj reprodukční číslo 1,54. „Zvýšená opatrnost, zpřísnění opatření je namístě,“ dodal.

V minulém týdnu nejvíce rostly počty nakažených na Karvinsku a v Praze | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Šéf resortu zdravotnictví je přesvědčen, že není důvod k panice. „Nemůžeme vyloučit, že dojde k nárůstu v řádu dní, že se budou znovu protestovávat horníci, kteří byli dříve negativní. Nedochází ale ke zhoršení epidemiologické situace v rámci České republiky,“ řekl. „Data nyní opravdu nejsou srovnatelná s březnem,“ dal mu za pravdu Dušek.

Podle Vojtěcha neroste počet hospitalizovaných a nedochází k zatížení systému. „Stále platí, že ve většině okresů České republiky nebyl zachycen žádný případ covidu-19, nebo jen jednotky případů,“ uvedl také ministr. „Většina má velmi mírný průběh, nedochází k navyšování počtu lidí ve vážném stavu, na jednotkách intenzivní péče,“ dodal.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 dle hlášení #KHS a laboratoří v celé ČR - 5⃣1⃣ / 06.07.2020 @Ministerstvo zdravotnictví #COVID19
onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

06:32 – 07. 07. 2020

1 2

„Klesá počet hospitalizovaných. V nemocnicích je nyní kolem 133 pacientů, to číslo se nikam nevyvíjí,“ uvedl Dušek.

Dokazují to podle Vojtěcha i čísla z pondělí, kdy přibylo 51 nových pacientů. „23 případů je v Karviné, což je o devět méně než předchozí den, v Ostravě deset, v Praze sedm a ve Frýdku-Místku tři,“ popsal Vojtěch.

Vyzval také politiky, aby „přibrzdili ve svých výrocích“. „Chceme uklidnit veřejnost a zklidnit politické debaty, které nemají nic společného s odbornou epidemiologickou rovinou.“

Karanténa pro Karvinsko je až krajní řešení. Hygienici mají situaci pod kontrolou, říká Vojtěch

Číst článek

Situace v Česku

Nejpostiženějším regionem zůstává právě okres Karviná, kde společně se sousedním Frýdecko-Místeckem platí přísnější hygienická opatření než ve zbytku republiky. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno zhruba 185 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

Firma OKD v pátek začala zastavovat těžbu, přerušení potrvá šest týdnů. Zhruba 90 procent nemocných v oblasti nemá žádné příznaky nebo jen mírné.

Aktuálně je nemocných covidem-19 v Česku 4378, z toho 133 se léčí v nemocnici. Ve vážném stavu je 14 hospitalizovaných. Dosud se v Česku nakazilo 12 639 lidí, vyléčilo se 7910 z nich a zemřelo 351, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví.

Na zhruba 26 případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní se počet nakažených snížil na Frýdecko-Místecku, v Ostravě je to asi 28 případů a na Kutnohorsku 33 případů. Ohnisko nákazy se tam objevilo v Církvici. Větrný Jeníkov na Jihlavsku hlásí 14 nakažených, obec čekají omezení, ale ne celkové uzavření. V jiných částech ČR jsou čísla nižší.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme