Vojtěch zahájil audit na ministerstvu a chce od půlky července zrušit nutnost registrace před očkováním

Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez registrace. O „otevření dveří“ očkovacích center informoval v neděli ministr Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi. Uvedl také, že jeho úřad pracuje na tom, aby od začátku prázdnin bylo v Česku možné uznávat očkování ze Spojených států a dalších zemí. Kvůli protikoronavirovým opatřením zrušeným soudy také zahájil interní audit na ministerstvu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Interní audit na ministerstvu zdravotnictví má prověřit způsob přijímání protikoronavirových opatření. Soudy totiž označily 17 protiepidemických nařízení za nezákonná. Na základě auditu bude případně činit další kroky, řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

„Zahájil jsem interní audit na ministerstvu zdravotnictví, abych skutečně věděl, jak ta opatření reálně vznikala. Já jsem u toho nebyl,“ prohlásil ministr. Chce také vědět, jak se posuzovala zákonnost jednotlivých nařízení.

‚Hrozná vizitka‘

Počet opatření odmítnutých soudy kritizoval v neděli předseda České lékařské komory Milan Kubek či europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09).

PŘEHLEDNĚ: 13 verdiktů proti opatřením. Nejčastěji soudy ruší omezení služeb, uspěly i stížnosti na testy

Číst článek

Podle Kubka leží zodpovědnost zejména na náměstkovi pro legislativu a právo Radku Policarovi. Důvodem rušení opatření je podle něj neschopnost úředníků ministerstva. Vojtěch s náměstkem již hovořil.

„On je přesvědčen o tom, že nikterak nepochybil,“ uvedl. Sám Policara odvolat nemůže, musí se řídit služebním zákonem. Případné další kroky vůči náměstkovi tak učiní až na základě výsledků auditu.

Pospíšil v diskusním pořadu Partie televize CNN Prima News označil počet zrušených protiepidemických opatření za katastrofální.

Podle něj se měli úředníci ministerstva zdravotnictví spojit s právníky Legislativní rady vlády a požadovat od nich odborná stanoviska. „Je to hrozná vizitka,“ dodal europoslanec.

Květnové opatření s povinnou ochranou dýchacích cest bylo podle správního soudu nezákonné

Číst článek

Vojtěch již při svém druhém nástupu do funkce mluvil o tom, že mu jako právníkovi vadí to, že soudy ruší protiepidemická opatření, která připravilo ministerstvo zdravotnictví. Jen tento týden označil Nejvyšší správní soud čtyři další nařízení za nezákonná.

Týkala se omezení nočního prodeje v maloobchodu ve dvou květnových týdnech, zákazu prezenční výuky ve školkách v polovině dubna a regulace restaurací na konci května. Už dříve soud stejná omezení označil za nezákonná v jiných časových úsecích. Opatření platila zpravidla týden, pak byla nahrazována obdobnými.

Nejvyšší správní soud opakovaně vytýká ministerstvu zdravotnictví nedostatečné odůvodnění jednotlivých opatření vydávaných podle pandemického zákona.

Očkování bez registrace

Umožnit očkování lidem, kteří přijdou rovnou do očkovacího centra, je podle Vojtěcha jednou z cest, jak oslovit nové zájemce o vakcinaci potom, co bude alespoň jednou dávkou ošetřena polovina populace.

Dosáhnout sedmdesáti procent, kdy by měla začít fungovat kolektivní imunita, bude podle něj složitější. Chce také, aby od září mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu – Pfizer/BioNTech, kterou dosud očkují pouze očkovací centra kvůli složitému systému distribuce.

Změna termínu. Očkování dětí od 12 let proti covidu může začít už od půlky července, řekl Vojtěch

Číst článek

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace.

Právě proočkovanost je podle odborníků hlavním důvodem, proč epidemie v posledních týdnech ustupuje. V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Před týdnem testy odhalily o deset nakažených více, současně se ale víc testovalo.

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří.

Díky situaci je podle Vojtěcha možné uvažovat o nahrazení respirátorů, které je nyní povinné nosit například v hromadné dopravě, za chirurgické roušky od 1. července. Stav pandemické nouze by podle něj měl trvat do září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme