Biochemik Hostomský: Všechny síly bych upřel na rizikové skupiny, očkovat děti je předčasné

Některé státy už proti covidu-19 očkují mladistvé starší 12 let. A mluví se i o možnosti očkovat mladší děti. „Ty bych řešil, až budou vyřešení ti ostatní,“ míní ředitel Ústavu organické chemie a biochemie při Akademii věd Zdeněk Hostomský. S tím souhlasí molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky při téže akademii Jan Pačes. Dodává ale, že u rizikovějších skupin už dnes není o vakcínu takový zájem. Oba byli hosty Českého rozhlasu Plus.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovat, nebo neočkovat děti proti koronaviru. A kdy s tím začít? (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Krist, MAFRA, Profimedia/ archiv Jana Pačese

Pačes mimoto vnímá jako benefit, že pokud by se podařilo děti a dospívající nad 12 let naočkovat do podzimu, vyhnula by se celá společnost dalšímu případnému uzavření škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Hostomský: Síly bych upřel na přesvědčování rizikových skupin, očkovat děti je předčasné

Hostomský má nicméně za to, že je z epidemiologického hlediska nesprávné „jít na děti“ jen proto, že se jiní očkovat nechtějí.

„Veškerou vládní iniciativu a přesvědčovací schopnost bych zaměřil na ty, kteří jsou rizikoví a o vakcínu nemají zájem,“ vysvětluje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Molekulární genetik Pačes však vidí v očkování dětí více benefitů. Jako primární důvod uvádí ochranu samotných příjemců vakcíny. A jedním dechem připomíná, že v průběhu epidemie covidu-19 v České republice komplikacím spojeným s koronavirovou nákazou podlehlo už šest dětí.

Dál jmenuje třeba kolektivní imunitu. Varuje ale také před přizpůsobením viru na jinou skupinu:

„Když se naočkuje celá populace mimo dětí, tak se virus může šířit jen v těch dětech. A pochopitelně – tak jak to v přírodě chodí, bude se optimalizovat. Už dnes vidíme, že smrtnost se u mladší věkové kategorie zvýšila.“

Oba hosté Karolíny Koubové se víceméně shodnou na tom, že prodělání nemoci se všemi jejími riziky je horší než podstoupení očkování, přičemž lze předpokládat, že kdo v následujících dvou letech nebude naočkován, nákaze se s velkou pravděpodobností nevyhne.

Právě proto je vhodné, aby rodiče měli možnost své děti nechat naočkovat. Pačes ale dodává, že tlačit by se na ně v tomto směru nemělo.

Poslechněte si celý audiozáznam diskuse.

Karolína Koubová, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme