Otvírá další očkovací centrum proti covidu bez registrace. Akce nad 1000 účastníků se musí hlásit

Organizátoři musí nově hlásit veškeré plánované akce nad tisíc účastníků příslušné krajské hygienické stanici. A otvírá se další centrum pro očkování bez registrace, a to v pražském obchodním domě Nový Smíchov. Co dalšího se v Česku od pondělí mění v souvislosti s koronavirem?

přehledně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovací centrum v obchodním domě Nový Smíchov | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda o ohlašovací povinnosti rozhodla minulý týden v souvislosti se šířením koronaviru mezi mladší generací. Změna má přispět k lepší kontrole dodržování pravidel konání akcí, mezi které patří zejména dokládání bezinfekčnosti.

E-shop nabízí přípravky ‚proti nanobotům‘ z covidové vakcíny. Řeší ho inspekce i český lékový ústav

Číst článek

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je uvedená povinnost pro akce konané do 22. července bezodkladná, u pozdějších musí organizátoři záměr hlásit nejpozději pět dní předem.

Očkování na Smíchově

Očkovací centrum v Novém Smíchově je v pořadí třetím, kde se mohou lidé nechat naočkovat bez registrace. Zdravotníci tam mohou naočkovat až 300 lidí denně, a to vždy mezi 9. a 20. hodinou.

V hlavním městě od minulého týdne fungují dvě obdobná místa v nákupním centru na Chodově a na hlavním nádraží. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém víkendovém videu na sociálních sítích uvedl, že v nákupním centru na Chodově se od pondělí do pátku naočkovalo 4058 lidí, na hlavním nádraží pak 2309 zájemců.

Od středy začnou fungovat očkovací centra bez registrace také v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně. Plně očkováno je v zemi přes 4,2 milionu lidí.

Uznání očkování

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo seznam zemí mimo Evropskou unii, ze kterých Čechům uznává očkování proti koronaviru. Nově je mezi nimi Jižní Korea, Kanada nebo Spojené arabské emiráty.

Stát uznává očkování Čechů z dalších osmi mimoevropských zemí. Na webu ministerstva zdravotnictví se lidé dozvědí, zda jim stačí potvrzení o očkování z dané země, nebo potřebují ještě další dokumenty.

Vydávání evropských certifikátů slíbil stát po odkladech od 12. července, mají to umět poskytovatelé zdravotních služeb. Ale třeba praktičtí lékaři si stěžovali, že to není práce doktorů. Navíc prý nedostali návod, jak na to. Podle ministerstva zdravotnictví to není pravda.

Opatření na Slovensku

Na slovenských hranicích začala platit přísnější pravidla. Lidé, kteří do začátku srpna dorazí na Slovensko a mají za sebou zatím jen jednu dávku vakcíny proti covidu-19, musí jít do izolace. Nicméně hned v první den pobytu můžou podstoupit PCR test a po negativním výsledku ji opustit.

Beachvolejbalista Perušič měl v Tokiu pozitivní test na koronavirus, může přijít o olympiádu

Číst článek

Po začátku srpna už tato výjimka platit nebude a každý, kdo nemá v sobě dvě dávky vakcíny a přicestuje, půjde do karantény minimálně na pět dní.

Pendleři zatím dostávají výjimku do začátku září, pokud nejsou naočkovaní, tak potřebují mít u sebe negativní PCR test ne starší než sedm dní.

Všichni bez rozdílu se pak při příjezdu do země pod Tatrami musí zaregistrovat v elektronickém formuláři eHranica.

Zmírnění opatření v Británii

V Anglii se od pondělí zmírňuje řada koronavirových opatření, a to přesto, že země v posledních dnech opakovaně registruje vysoké počty nově nakažených. Nošení roušek již nebude stanovené zákonem, některé obchody a dopravní prostředky je ale budou dál vyžadovat. Nebude ani nijak omezován počet lidí, kteří se mohou setkat.

Británie na konci minulého týdne několikrát zaznamenala nejvyšší denní bilance nakažených koronavirem za posledního půl roku. Podle britské vlády však díky rychlé vakcinaci proti covidu-19 s infekcemi nepřibývá úmrtí, a lze tak s uvolněním pokračovat podle plánu.

Některá opatření se zmírní i ve Skotsku. Bude dál platit povinnost nošení roušek v dopravě i v obchodech a restaurace budou muset dál zavírat nejpozději o půlnoci. Zvyšuje se však například počet účastníků kulturních a sportovních událostí.

sva, pan, msk, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme