V nemocnicích ubývá lidí s koronavirem. Pardubický kraj má poslední speciální covidové oddělení

Pacientů hospitalizovaných s covidem-19 v Česku dál ubývá. Zatímco na začátku května jich podle statistik ministerstva zdravotnictví v nemocnicích bylo přibližně 2,5 tisíce, na začátku tohoto týdne jich už bylo méně než 500. Nemocnice v celé republice tak postupně ruší speciálně zřízená covidová oddělení.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v celé republice tak postupně ruší speciálně zřízená covidová oddělení (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek, Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„Tohle už byla uzavřená zóna. A tady se sestry, sanitáři, hasiči, vojáci strojili, když odcházeli do infekční zóny,“ ukazuje vrchní sestra pardubické ortopedie Radka Hájková standardní lůžkové oddělení, které ale ještě nedávno bylo zaměřené jen na léčbu pacientů s covidem-19.

„Ortopedický pacient je chirurgický pacient. Přijde, do týdne je doma. Covidový pacient je interní pacient. Péče byla jiná, podávali jsme hodně léčiv. Na to nejsme standardně zvyklí,“ dodává vrchní sestra.

Výzkum: Alespoň částečnou imunitu vůči koronaviru má v Česku víc než polovina dospělých

Číst článek

Lůžková část pardubické ortopedie má obvykle 24 lůžek, v době největšího náporu ale museli zdravotníci zvýšit kapacitu až pro 38 pacientů. Teď už se provoz v nemocnicích vrací do obvyklého stavu a pacienti s covidem-19 jsou už jenom v jedné z pěti krajských nemocnic.

„V současné době byly všechny covidové jednotky zrušeny. Jediným čistě covidovým pracovištěm je v tuhle chvíli infekční oddělení Pardubické nemocnice. Nicméně ostatní pracoviště jsou připravena pro případný příjem pacientů s covidem,“ doplňuje Karolína Fýdová z tiskového oddělení krajských nemocnic.

V době největšího náporu bylo ve všech pěti nemocnicích Pardubického kraje najednou hospitalizováno i více než 500 pacientů s covidem-19. Aktuálně jich je kolem dvaceti.

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme