Testy na hranicích pro pendlery? ‚Věřím, že Bavorsko přijde s kompenzacemi,‘ říká český velvyslanec

Německo od neděle pokládá Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast. Čeští pendleři mířící do Bavorska se musí prokázat negativním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin. „Věříme, že bavorská strana přijde nejen s finančními kompenzacemi za testy, ale i s logistickým řešením, jak testy praktikovat tak, aby pendleři nemuseli stát hodiny na hraničních přechodech,“ říká pro Český rozhlas Plus Tomáš Kafka, český velvyslanec v Německu.

Speciál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroly na hranicích (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Bavorsko je velmi flexibilní spolková země a dobrý moderátor, hodnotí českého souseda diplomat. Zároveň  ale připomíná, že ani Německo není v tuto chvíli vnitřně jednotné. Jako příklad uvádí rozpolcenost Němců v otázce uzavírání škol nebo státních podniků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Německu Kafka: Věřím, že Bavorsko přijde s kompenzacemi i logistickým řešením. Přešlapy si snad odpustíme

„Otázka pendlerů v Německu není na prvním místě, ale na druhou stranu se to týká konkrétních lidí a konkrétních regionů. Proto si myslím, že to všichni berou vážně. Jen si s tím úplně nevědí rady,“ říká Kafka.

Má za to, že v zájmu kvality česko-německých vztahů si snad nějaké přešlapy na jedné či druhé straně jednoho dne odpustíme.

Přestože se situace českých pendlerů od loňské první vlny pandemie výrazně zlepšila, Bavorsko by si podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly mělo uvědomit, že stejná pravidla, která požaduje po zaměstnancích z Česka, by měla platit i pro domácí.

Šéf odborářů připomíná, že německé pohraničí je na českých zaměstnancích do značné míry závislé a na paměti to mají oba státy už od jara, které na situaci pendlerů ukázalo. Podobně je české pohraničí odkázáno na pendlující Poláky.

„Je nutné ukázat ze strany politiků velkou flexibilitu. Řeší se třeba otázka, kdo testy zaplatí. Tady se jak česká, tak německá strana podle všeho zatím předběžně dohodly v jakém režimu to bude – bavorská strana převezme významnou část nákladů,“ tvrdí Středula.

Martina Mašková, Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme