Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Testy během pondělí odhalily 7591 nově nakažených

Laboratoře v Česku odhalily během pondělí 7591 nově nakažených koronavirem. Radiožurnálu to v úterý řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Je to nejvíc od konce března a zhruba o 3300 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání je to nárůst o 77 procent.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:16 2. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu už bylo dostatečné množství vakcín

V pondělí přibylo v Česku 7591 potvrzených nákaz, nejvíc od konce března (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Dál stoupá i počet hospitalizovaných s covidem, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1813, o 185 více než v neděli. Z toho je 284 na jednotkách intenzivní péče. Zemřelých s nákazou je od začátku epidemie 30 807, o den dříve uvádělo ministerstvo o 32 zemřelých méně.

Během pondělí se nechalo naočkovat 26 409 lidí. Pro srovnání, přesně před měsícem to bylo 1038 lidí. Za posledních sedm dní se nechalo naočkovat 124 967 lidí, informovali zástupci Chytré karantény na twitteru. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření covidu-19, je na hodnotě 1,30.

Šéfstatistik Dušek: Překročíme i deset tisíc nově nakažených denně. V nemocnicích očekáváme nárůst

Číst článek

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je v nemocnicích po víkendu většinou vyšší příjem pacientů, neboť lidé o víkendu často hospitalizaci odkládají, i když mají potíže.

„Počet nově hospitalizovaných lidí na JIP za včerejšek (pondělí) to bylo 67 procent neočkovaných lidí,“ řekl Dušek Radiožurnálu. Podotkl, že na jednotkách intenzivní péče končí překvapivě i mladší ročníky, tedy lidé kolem 45 let.

Většinově se podle Duška nyní koronavirus šíří mezi neočkovanou dospělou populací. Ještě v září to bylo mezi mladými neočkovanými lidmi, teď už to tak není.

„Vidíme nárůsty u dospělé populace 30 až 50 let a je to většinově u neočkovaných, kde samozřejmě to může být zkresleno tím, že očkovaní se testují méně často než neočkovaní,“ uvedl. Doplnil, že nově jsou nárůsty i v kategorii u lidí starších 65 let.

Počty případů podle Duška dál porostou, mohou překonat 9000. Připomněl, že v typických týdnech je nejvyšší nárůst v úterý a znovu zopakoval, že ale důležitější číslo je počet hospitalizovaných.

Aplikace eRouška, která varovala před rizikovými kontakty, končí. Podle ministerstva už není potřeba

Číst článek

Předpokládá, že celkový počet hospitalizovaných může velmi rychle narůst ke 3000 a počet lidí na jednotkách intenzivní péče se může zdvojnásobit.

Přestože počty nově nakažených rychle rostou, jsou stále nižší než loni touto dobou, kdy ve všedních dnech přibývalo mezi zhruba 11 tisíci a 15 tisíci případů denně. Hospitalizovaných bylo loni na začátku listopadu kolem 7500 a ve vážném stavu bylo přes 1100 pacientů s covidem.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel připadá nyní v Česku 352 potvrzených případů nákazy covidem za posledních sedm dní, což je o 31 více než předchozí den.

Od začátku epidemie nového koronaviru loni v březnu se koronavirem prokazatelně infikovalo přes 1,77 milionu lidí.

Eliška Radinová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme