Dušek: Srpen je pozitivní, ale chystáme se na nejhorší. Až čtyři z pěti nakažených nejsou očkovaní

Epidemie koronaviru v Česku stagnuje. Takový je hlavní závěr nejnovějších analýz Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Jeho šéf Ladislav Dušek v rozhovoru pro Radiožurnál nevyloučil podzimní rizikový vývoj, v říjnu a listopadu očekává nárůst nových případů. Nebude ale strmý, srpnová čísla jsou podle něj pozitivní. Vypadají prý lépe než loni koncem prázdnin.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf statistiků Ladislav Dušek

Šéf statistiků Ladislav Dušek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ústav zdravotnických informací a statistiky ve své nejnovější zprávě, kterou má Radiožurnál a server iROZHLAS.cz k dispozici, uvádí, že epidemie na populační úrovni osciluje na počtech 11 až 12 nově potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Vyšší záchyty mají pouze v Praze (27), Libereckém (21) a Jihočeském kraji (17).

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s šéfem Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislavem Duškem

Denně se covidem nakazí průměrně 180 lidí. Nově nemocní nemají v naprosté většině závažný průběh onemocnění a jde většinou o mladší a neočkované lidi.

„Většina nově potvrzených případů jsou lidé spíše mladí, typicky 16 až 30 let, a lidé neočkovaní – denně zhruba 75 až 80 procent nově potvrzených případů jsou lidé neočkovaní. Kdyby si to lidé odečetli a představili si, že tito lidé jsou očkovaní, tak bychom měli záchyty významně nižší,“ okomentoval srpnová čísla šéf ústavu Ladislav Dušek.

K tomu je ale nutné dodat, že u očkovaných neprobíhá pravidelné screeningové testování, statistiky tak mohou zkreslovat. Reprodukční číslo R aktuálně stagnuje kolem hodnoty 1, je tedy na hranici mezi šířením a zpomalováním epidemie. To se týká všech regionů Česka.

Podle Duška v žádném z regionů nedochází k významné eskalaci nebo růstu zátěže. Relativní pozitiva indikovaných PCR testů se prý pohybuje kolem 1 až 2 % ve všech regionech.

„Všechny ukazatele epidemie jsou v tuto chvíli zatím pozitivní. Dokonce bych řekl pozitivnější než ve srovnání s koncem minulého srpna,“ uvedl Dušek s tím, že ale stále nejde o zprávu označující konec epidemie.

Rizikový vývoj?

„Řekněme si na rovinu, že na podzim dojde k nárůstu nových pozitivních případů. Zejména v říjnu a v listopadu,“ popsal Dušek. Na slova hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, která v České televizi uvedla, že podzimní vlna se dostane zhruba na tři čtvrtiny síly té loňské, reagoval vysvětlením, že „systém se kapacitně chystá na nejhorší možnou variantu“.

Vláda: Děti do 18 let budou mít testy dál zdarma, o třetí dávce očkování se rozhodne do konce srpna

Číst článek

Ústav zdravotnických informací a statistiky už na konci července sestavil čtyři možné scénáře vývoje epidemie na podzim. Ten nejhorší při reprodukčním čísle o hodnotě 1,2 počítá s tím, že by už na konci srpna mohlo mít Česko 59 nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden. Na začátku října pak dokonce 193. Při současném čísle R by to mohlo být mezi 17 až 81 nakaženými.

„Podle všech modelů by to ale nemělo mít až takový dopad na nemocniční péči, byť i tam počítejme s tím, že bude narůstat počet hospitalizovaných případů,“ doplnil Dušek.

Zátěž nemocnic je teď nízká – denně přijmou zhruba pět případů. K sobotě bylo v nemocnici s covidem 59 lidí, z toho na jednotkách intenzivní péče 14.

Dušek ale upozorňuje, že v Česku je stále přes 400 tisíc lidí starších 60 let, kteří ještě nejsou očkovaní a kteří často mají jiná závažná onemocnění a jsou náchylnější k tomu, aby covid dostali. „Stále je tady ještě potenciál na to, aby se nákaza šířila,“ uzavřel.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme