Bez roušek a rozestupů. Stovky lidí fandily na Žižkově hokeji, dodržování pravidel prověří hygienici

Koronavirus opět povoluje sevření Česka. Odborníci nicméně varují před rychlým rozvolňováním a zdůrazňují dodržování opatření. Češi ale ve čtvrtek nastoupili ve čtvrtfinále proti Finsku, a několik stovek lidí proto vyrazilo sledovat zápas na velkou venkovní zahrádku v Praze s velkoplošnou obrazovkou. Většina hostů nedržela rozestupy a neměla respirátory. Dodržování protiepidemických pravidel proto prověří pražští hygienici, zjistil iROZHLAS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejoví fanoušci sledují ve čtvrtek 3. června na zahrádce Žižkov BeerGarden zápas Česko - Finsko | Foto: Petr Krček

Čtvrteční zápas s Finskem byl pro české hokejisty rozhodující. Museli vyhrát, jinak jeli domů. Někteří fanoušci se proto vydali sledovat čtvrtfinále na pivní zahrádku Žižkov BeerGarden, jednu z největších v Praze, která nabízela velkoplošnou obrazovku.

19 otázek ke covidu-19: očkování po prodělání nemoci, nákaza od mazlíčků a vyvrácené dezinformace

Číst článek

„Máme pro vás připravenou venkovní 15m² LED obrazovku a velkoformátové televize ve stanu,“ lákal Žižkov BeerGarden, který ke čtvrtfinále vytvořil událost na facebooku.

Českým hokejistům přišlo fandit několik stovek lidí. Doporučené respirátory přitom většina hostů neměla a koncentrace lidí byla opravdu velká, jak dokládá řada fotografií na sociálních sítích a v médiích.

Diváci také seděli velmi blízko u sebe. Pokud mají mezi sebou méně než dva metry, měli by mít chirurgickou roušku nebo respirátor.

Pokuta až tři miliony

Kvůli možnému porušení pravidel prověří akci pražští hygienici. „Hygienická stanice hlavního města Prahy poskytnuté informace – jako věcně a místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví – ve spolupráci s policejním orgánem zanalyzuje,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.

Lidé by pak podle hygieniků měli být i přes zlepšení situace mimořádně obezřetní. Doporučují minimálně dvoumetrové rozestupy, při blízkých kontaktech nejlépe nošení respirátoru a co nejčastější dezinfikování rukou.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci odkázalo na pravidla pro pořádání hromadných akcí. A upozornilo, že při jejich porušení hrozí několikamilionová sankce.

„Pokud dochází k porušení těchto nastavených restrikcí, které jsou podloženy zákonem o ochraně veřejného zdraví, může následovat pokuta až tři miliony korun,“ uvedla Martina Čovbanová z tiskového oddělení.

Na Pardubicku očkovali soukromníci tisíce lidí bez povolení. Chybějící smlouvy Netolického zaskočily

Číst článek

Policisté ani strážníci na místě ve čtvrtek dodržování opatření nekontrolovali. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové řešili po skončení akce jen možné rušení nočního klidu.

Redakce požádala o vyjádření také samotný Žižkov BeerGarden. „V prostoru Žižkov BeerGarden dodržujeme v maximální možné míře všechna platná protiepidemická nařízení. Byť přiznáváme, že sledovat všechny překotné změny je náročné,“ uvedl provozní manažer Martin Chmelař.

„Zajišťujeme pravidelnou dezinfekci povrchů stolů a lavic po každém zákazníkovi, nabádáme zákazníky, aby při pohybu po areálu udržovali odstup alespoň 1,5 metru od ostatních zákazníků. Více není v našich silách ani kompetenci,“ dodal.

Riziko epidemie

Česko koncem května rozvolnilo kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu řadu opatření proti koronaviru. Otevřely se restaurace, bary nebo kasina, koupaliště, sauny a také wellness. Odborníci ale varovali, že kvůli tomu může zpomalit pokles počtu nových případů.

Vláda zrušila roušky při školní výuce. O přestávkách a na chodbách povinnost dál platí

Číst článek

„Vzpomeňme si, co udělaly bary loni v létě, mladí lidé nejsou zdaleka proočkovaní,“ uvedl epidemiolog Petr Smejkal. Připomněl tak situaci kolem pražského baru Techtle Mechtle, kde vzniklo ohnisko čítající nakonec přes 150 případů.

Biochemik Libor Grubhoffer k tomu uvedl: „Ještě stále zaostáváme v plošném očkování, máme malý počet lidí po dvou dávkách aplikované vakcíny a přitom hrozí reálné nebezpečí zavlečení a šíření mnohem nakažlivější indické varianty koronaviru, jak dokumentují zprávy z Anglie.“

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme