Miliardy pro státní nemocnice se nelíbí krajům. V dlouhodobé ztrátě jsou podle nich i jiná zařízení

Krajům se nelíbí oddlužení státních nemocnic v Praze a Brně, které schválila vláda. Poukazují na to, že i krajské nemocnice jsou v dlouhodobé ztrátě a také by potřebovaly, zejména s ohledem na další ztráty způsobené opatřeními proti šíření koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomayerova nemocnice | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vládní opatření je podle karlovarského krajského radního pro zdravotnictví Jana Bureše z ODS pro kraje nespravedlivé.

Sněmovna prodloužila nouzový stav do 17. května, prošel kompromis navržený komunisty

Číst článek

„Obří deficit českých nemocnic je důsledkem dlouhodobého podfinancování systému. Stát do něj za své pojištěnce neodvádí ani poloviční peníze ve srovnání s jakoukoli firmou nebo malým živnostníkem. Situace je o to horší, že nyní kvůli koronaviru nemocnicím narůstají před očima ztráty v řádu desítek milionů každý měsíc a hrozí zhroucení celého regionálního zdravotnictví. V této situaci mi přijde až nepochopitelné, že stát, místo systémového řešení, jen oddluží svoje nemocnice a ty ostatní ho nezajímají,“ prohlásil.

Oddlužením státních nemocnic se zabývali hejtmani i na videokonferenci s ministrem vnitra Janem Hamáčkem z ČSSD a členy Ústředního krizového štábu.

Nerovný přístup?

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL řekl, že jako předseda Komise pro zdravotnictví Rady Asociace krajů zašle dopis ministru zdravotnictví, aby ho upozornil na nerovný přístup ke zdravotnickým zařízením.

Karlovy Vary letos v červenci nebudou filmové. Festival se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Číst článek

„Jestliže ministerstvo zdravotnictví oddluží své nemocnice, prakticky tím sanuje jejich dluhy ze státního rozpočtu. I naše regionální nemocnice ale mají stejný problém v hospodaření a my chceme, aby stát ke všem přistupoval stejně,“ uvedl Čunek.

Jihomoravský radní pro zdravotnictví Milan Vojta z ANO řekl, že je pro každou iniciativu, která pomůže krajským nemocnicím a sejme povinnost sanovat finanční dopady nynější situace z krajského rozpočtu.

„Sanovat velké fakultní nemocnice je v současné situaci v zásadě v pořádku, i když se tak děje už poněkolikáté a za jejich ztráty rozhodně nemůže jen covid-19. Pokud by ale padly krajské a městské nemocnice, zhroutí se okamžitě i zbytek, především nemocnice fakultní,“ řekl Vojta. Podle něj bude zásadní nová úhradová vyhláška.

„Musí zajistit, aby současné rezervy zdravotních pojišťoven a navýšené příjmy za státní pojištěnce doputovaly i do nemocnic okresního typu, aby byl odvrácen jejich krach, který je nyní blíž než kdy předtím,“ zdůraznil Vojta.

Peníze pro nemocnice

Vláda v pondělí schválila oddlužení šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně. Mělo by jít o 6,6 miliardy korun. Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo 7,7 miliardy korun, vláda podporu snížila na 6,6 miliardy korun.

Vláda schválila oddlužení šesti velkých nemocnic, podpora vyjde na 6,6 miliardy

Číst článek

Oddlužení by mělo mít formu jednorázového příspěvku na provoz. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

Oddlužení formou jednorázového příspěvku na provoz by se mělo podle návrhu týkat Všeobecné fakultní nemocnice (1,3 miliardy korun), Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (0,4 miliardy korun), Nemocnice Na Bulovce (1,3 miliardy korun), Thomayerovy nemocnice (0,4 miliardy korun), Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (1,7 miliardy korun) a Fakultní nemocnice Brno (1,5 miliardy korun). Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme