Lidé budou moci do přírody v rámci celého okresu, rozhodla vláda. Další uvolnění nechystá

Kabinet ponechá i po víkendu v platnosti opatření omezující pohyb mezi okresy. Umožní pobyt v přírodě a sport v rámci okresu, ne jen v obci jako dosud. Zpřísněná opatření platí v Česku od začátku března, ministři původně hovořili o tom, že budou účinná po tři týdny.

Sledovali jsme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný, Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vláda souhlasila s uvolněním některých opatření. Týká se to zejména uvolnění volnočasových opatření. Nově budou omezena na celý okres,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

I nadále zůstává omezení pohybu mezi okresy a další protiepidemická opatření. „Protože opatření fungují dobře, budeme v nich pokračovat,“ řekl Blatný.

Vláda také schválila, že lidé, kteří již byli očkováni, budou moci navštěvovat sociální zařízení bez toho, aby museli mít negativní test.

Ministři Blatný a Havlíček také uvedli, že vláda o žádosti na prodloužení nouzového stavu rozhodne v pondělí. Počítají ale s tím, že o prodloužení poslance požádají. „Věřím, že se nám to podaří vysvětlit opozičním poslancům,“ řekl Blatný a dodal, že zahájil s opozicí jednání.

Povinné testování

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že nově bude testování povinné také na úřadech a v dalších veřejných institucích s méně než 50 zaměstnanci. Otestovat všechny zaměstnance musí do 30. března. 

Testování se bude týkat také pracovníků škol, které zajišťují péči o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému a dalších vybraných profesí. Platí pro ně stejné termíny. 

Všechny testy se podle Havlíčka musejí provádět na pracovišti, pokud není nezbytný důvod, aby to bylo jinak. Týká se to podle něj například pracovníků, kteří jsou na služební cestě a nemohou se v daném termínu do podniku dostavit. Testy se nadále nebudou týkat lidí, kteří pracují z domova.

Denně je nyní otestováno podle Havlíčka 300 až 400 tisíc zaměstnanců. „Pozitivita se pohybuje zejména u větších firem mezi 0,5–1 procenty. U těch menších jsou to skoro 2 procenta,“ uvedl Havlíček.

cen, zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme