Předseda Pirátů Bartoš: Administrativní kroky vláda dělá, s logistikou a zajištěním výroby je to ale bída

Zástupci opozičních stran se před úterním setkání s vládními poslanci scházejí ve sněmovně. Chtějí jednat o dosavadních vládních krocích a opozičních návrzích. Na programu by měla být i debata o tom, jak dále řešit současnou krizi kolem šíření nového koronaviru. „Administrativní opatření, což je poměrně jednoduché, vláda zvládá. Pokud ale vyžadují složitější logistiku nebo výrobu, tak je to bída,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.

DVACET MINUT RADIOŽURNÁLU Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas

Vláda v pondělí aktivovala Ústřední krizový štáb, který povede náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Předpokládal bych, že se tak stane úplně na začátku krize,“ uvedl Bartoš v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu. 

„Vláda udělala racionální kroky. Někdo je může hodnotit jako příliš přísné, ale je potřeba podívat se na to i z druhé strany. Neplní některé otázky, jako jsou ekonomické dopady, věci týkající se sociálních služeb, protože spousta lidí míří na úřad práce,“ řekl předseda Pirátů. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostatní státy uzavřely školy také. Myslím, že tento krok je správný, říká předseda Pirátů Ivan Bartoš

Zároveň kritizuje vládu proto, že v zemi máme už zhruba měsíc informace o akutním nedostatku zdravotních potřeb, a přitom se dozvídáme přes média informace, které nejsou pravdivé a mají životnost pár hodin do dalšího vystoupení.

Jsou opatření dostatečná?

„Otázkou je, kdy bylo důležité nasadit první opatření,“ říká předseda Pirátů. „Ostatní státy školy uzavřely také a myslím si, že tento krok je správný. Nemůžeme úplně zastavit ekonomiku, a proto se v první fázi nezavíraly školy mateřské.“

Případy nakažení novým druhem koronaviru v Česku stále narůstají. „Samozřejmě ruku v ruce tomu jdou opatření, která umožní lidem v první linii vykonávat svoji práci, ale to se nestalo,“ kritizuje poslanec nedostatek ochranných pomůcek v nemocnicích.

V pondělí proběhla schůzka opozičních stran, na které jejich zástupci řešili mimo jiné i další postup. 

„Chtěl bych, aby opozice v tuto chvíli netříštila síly. Vím, že i ODS přichází s nějakými ekonomickými návrhy, protože je ekonomika skutečně zabrzděná. Chtěl bych, abychom se sjednotili na oblastech, kde je potřeba jít cestou legislativních změn,“ popisuje Bartoš.

Hlavní problém je podle něj to, že vláda nezvládá celou situaci s opozicí správně komunikovat. „Marně se to snažíme s vládou řešit. Informace jsou poměrně jednostranné. I když jsem předseda opoziční strany, jsem kolikrát odkázán k tomu, že sedím u televize a čekám, než vláda vystoupí na tiskové konferenci,“ tvrdí.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová už avizovala, že by chtěla svolat mimořádnou schůzi sněmovny. „Předpokládám, že ze zítřejšího (úterního) grémia vzejde nějaký termín schůze, která by klidně mohla být už tento týden,“ dodává Ivan Bartoš.

Tomáš Pancíř, vla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme