Od 10. května se otevřou obchody. V šesti krajích se budou moci vrátit i návštěvníci do muzeí

Od 10. května se definitivně otevřou všechny maloobchodní prodejny nehledě na počet nakažených koronavirem. Ve čtvrtek to schválila vláda. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že došlo k odkladu o týden oproti původnímu plánu na základě doporučení expertní poradní skupiny MeSES. V pondělí 3. května opět začnou fungovat služby a v šesti krajích se otevřou i muzea a galerie.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:28 29. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opět se otevřou obchody (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Představitelé vlády mluvili v poslední době o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podmínkou byl pokles počtu nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100 000 obyvatel.

„V plánu rozvolnění bylo, že 3. května se rozvolní tělové služby či služby o zvířata. Na tom se nic nemění. To platí celoplošně a bylo to v pondělí rozhodnuto,“ řekl ke službám ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) po čtvrtečním jednání vlády na tiskové konferenci.

Všechny maloobchodní prodejny se otevírají definitivně 10.5.2021. Právě rozhodla vláda.

16:25 – 29. 04. 2021

37 221

Podle Havlíčka nebylo vládě expertní poradní skupinou MeSES doporučeno, aby se v pondělí spolu se službami otevřely i maloobchody. Na základě doporučení tak v případě obchodů došlo k odkladu na 10. května.

„10. května se tak pouští definitivně zbytek maloobchodu. Na plánu rozvolnění se nic nemění, tedy vlna 3 plánovaná na 10. května zůstává. 10. května se sloučí rozvolnění z 3.5. a obchody, které se posunuly o týden,“ dodal ministr.

Harmonogram rozvolnění

3. května

  • Služby péče o tělo (kadeřnictví, manikúry, masáže nebo kosmetika)
  • Provozovny péče o zvířata
  • Galerie, muzea a památky bez skupinných prohlídek (platí pouze pro Královéhradecký, Plzeňský, Karlovarský, Středočeský, Liberecký kraj a Prahu)
  • Rotační výuka druhého stupně základnách škol v šesti krajích a v Praze  
  • Tréninky dětí a mládeže ve dvacetičlenných skupinách

10. května

  • Maloobchodní prodejny
  • Ostatní služby (řemesla)
  • Návrat k praktické, laboratorní, experimentální a umělecké výuce na vysokých školách

17. května (předběžně)

  • Zahrádky restaurací 

Podle Havlíčka došlo k oznámení obchodů s předstihem, aby vláda dala podnikatelům jistotu. „Kritérium incidence je orientační. Číslo pravděpodobně klesat bude, ale chceme jim dát jistotu, aby se na to mohli připravit.“

Havlíček už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

U otevření zahrádek restaurací se bude postupovat podle balíčků, nejdříve se tak hosté vrátí 17. května. „Převážil názor nijak neměnit stávající schéma. U výdejních okének se shlukují lidé, ale to není důvod k tomu, abychom uvolňovali ještě více. Stanovili jsme ale, že jsou prioritou školy,“ dodal ministr Havlíček.

Testování ve firmách

 Vláda se ve čtvrtek podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) dohodla na tom, že testování ve firmách, ale i na úřadech bude pokračovat ještě celý červen. Zaměstnanci docházející do podniků budou testy jako dosud muset podstupovat jednou týdně.

Testování je stále velmi důležité, vyjde levněji než opakované lockdowny, míní epidemiolog Smejkal

Číst článek

S plošným testováním se zatím počítalo minimálně do konce května. Jak dlouho potrvá, kabinet podle Havlíčka neurčil, řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Konečné usnesení kabinet podle Havlíčka vydá v pondělí, už ve čtvrtek chtěl ale firmy o pokračujícím testování informovat, aby si mohly zajistit testy, uvedl. Svaz průmyslu a dopravy ČR opakovaně vládní představitele vyzýval k tomu, aby předložili scénář testování.

Kromě toho, jak bude pokračovat, chtějí po ministerstvu zdravotnictví upřesnění, jaké testy na základě kvality a citlivosti by se měly používat. Vláda by podle svazu měla také dokončit diskusi k případnému přechodu na PCR testování.

Muzea a galerie 

Muzea a galerie se kromě tří dříve oznámených krajů mohou od 3. května otevřít i v Praze a Středočeském a Libereckém kraji. Schválila to ve čtvrtek vláda, uvedlo ministerstvo kultury na twitteru. Muzea, galerie a památky se otevřou za dodržování striktních hygienických pravidel.

Již v pondělí vláda schválila, že se tyto kulturní instituce budou moci otevřít v krajích, kde je příznivá epidemická situace, což jsou Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský kraj.

‼️Skvělá zpráva pro kulturu!

Od pondělí 3. května se v 7 krajích: Královéhradecký, Pardubický, Karlovarský, Plzeňský, Liberecký, Středočeský a Praha mohou otevřít MUZEA a GALERIE dle striktních hygienických pravidel.
Dnes to schválila vláda @Úřad vlády ČR.

16:41 – 29. 04. 2021

10 66

V pondělí ke svému rozhodnutí vláda vydala nařízení, podle něhož ve zmíněných třech krajích budou moci lidé navštěvovat muzea, galerie a památky jen tak, aby jedna osoba uvnitř měla k dispozici 15 metrů čtverečních plochy, která je přístupná veřejnosti.

Návštěvníci jsou povinni udržovat rozestupy alespoň dva metry, nejde-li o osoby ze společné domácnosti. Budou muset používat respirátory a povoleny nejsou skupinové prohlídky.

Možnost otevřít částečně muzea a galerie odpovídá druhému balíčku ze šesti, které minulý týden představila vláda jako systém rozvolňování protiepidemických opatření. Uvolnění bude vláda upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek potvrzovat.

Od pondělí se v šesti krajích do škol vrátí žáci druhého stupně, rozhodla vláda. Budou mít rotační výuku

Číst článek

Ve třetím balíčku žádná oblast kultury není, ve čtvrtém se uvažuje o divadelních a hudebních produkcích pod širým nebem v případě, že počet nově nakažených trvale klesne pod 75 lidí na 100 000 obyvatel týdně.

Další návrat žáků do škol 

Vláda ve čtvrtek schválila od pondělí 3. května návrat žáků druhého stupně základních škol. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.

Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti. 

Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční výuku a školky budou navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

zuj, dok, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme