Hlasování z auta nebo do přenosných schránek. Vláda schválila pravidla pro případné ‚covidové‘ volby

Pokud bude před podzimními sněmovními volbami pandemický, případně nouzový stav, budou moc lidi hlasovat do přenosných schránek nebo z auta. Návrh zákona v pondělí schválila vláda. Zvláštní způsob hlasování se bude týkat lidí v karanténě nebo izolaci. Další možností má být i hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení. Podle ministerstva vnitra se to osvědčilo při loňských volbách. Návrh musí schválit obě komory parlamentu a podepsat prezident.

Praha (Aktualizováno: 18:23 14. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takzvaný drive-in pro voliče v izolaci na Letné při loňských volbách. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tři navrhované způsoby se podle vnitra už osvědčily při loňských krajských a senátních volbách.

Vedle přenosných schránek a takzvaného drive-in je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení. „Covidové volby budou, jen když bude 15. září platit pandemický nebo nouzový stav, jinak se uplatní standardní zákon,“ napsal ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Doplnil, že je to po dohodě s politickými stranami ve sněmovně, kde bude žádat projednání předpisu ve stavu legislativní nouze.

Navrhovaná úprava umožňuje hlasovat i voličům, kteří se do karantény dostanou až ve čtvrtek 7. října, tedy den před zahájením rozhodování o budoucím složení sněmovny v Česku. „Přestože je epidemická situace každým dnem lepší a věřím, že do října uděláme za koronavirem definitivní tečku, může se stát, že bude ještě tou dobou určitá skupina voličů v karanténě. Tímto zákonem umožníme, že i oni budou moci hlasovat,“ uvedl Hamáček.

Izolovaní lidé ani při jednom ze způsobů hlasování nepřijdou do kontaktu s okrskovou volební komisí. Do omezeného kontaktu přijde pouze s komisí speciální, která je vybavena ochrannými pomůckami. Rovněž hlasovací lístky odevzdané těmito voliči sčítá speciální komise na krajském úřadu.

„Za účelem zajištění bezpečného průběhu voleb se také navrhuje, aby bylo ministru zdravotnictví uloženo připravit mimořádné opatření, které bude upravovat nošení osobních ochranných prostředků ve dnech voleb ve volebních místnostech a při realizaci zvláštních způsobů hlasování,“ dodalo vnitro.

Loni bylo pro hlasování z auta připraveno 78 hlasovacích míst, dvě z nich v Praze kvůli senátním volbám, zbylé po jednom v každém okrese. I když byla stanoviště připravena odbavit všech 16 tisíc lidí, kteří byli v karanténě, všichni této nabídky nevyužili. V každém z krajů přijelo hlasovat v průměru 250 lidí. Voliči raději využili možnost hlasovat do přenosné volební schránky, kterou jim přivezli volební komisaři.

ČTK, jas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme