Srbsko, Thajsko i Kanada. Česko zařadí na seznam bezpečných zemí osm států mimo EU

Česká republika zařadí od středy na seznam bezpečných zemí osm států mimo EU. Informovalo o tom v úterý ministerstvo zahraničí, které tak zúžilo doporučující seznam Evropské unie, na němž je celkem 14 států.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:43 30. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Miloslav Hamřík

Na českém seznamu jsou Černá Hora, Srbsko, Thajsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Korea.

Slovinsko zvažuje vyřazení Chorvatska ze seznamu bezpečných zemí, kritizuje otevření diskoték a barů

Číst článek

„V případě Černé Hory a Srbska bude možnost vzájemného cestování reciproční, tedy bez testů a dalších podmínek. U ostatních šesti mimoevropských zemí zatím není splněna podmínka reciprocity, vstup Čechů na jejich území je většinou omezen,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD.

Zařazením na seznam chce ministerstvo podle něj ulehčit situaci Čechům, kteří se z dané země vracejí, a také motivovat jednotlivé státy, aby umožnily cestování pro české občany bez podmínek.

„Cestování cizinců z těchto zemí do České republiky proto zatím umožněno nebude, jsme ale připraveni velmi pružně reagovat na změnu situace, tedy na zavedení reciprocity,“ dodal šéf české diplomacie.

Rozšíření seznamu bezpečných zemí bude platné od středy 1. července. O další vlně rozvolňování bude EU jednat za dva týdny.

Unijní seznam

Na unijním seznamu se nyní nachází 14 zemí, ze kterých mohou členské státy vycházet při tvorbě svého národního seznamu.

Jde o Alžírsko, Austrálii, Kanadu, Gruzii, Japonsko, Černou Horu, Maroko, Nový Zéland, Rwandu, Srbsko, Jižní Koreu, Thajsko, Tunisko a Uruguay. Na seznamu figuruje také Čína, ale jen s podmínkou recipročních kroků čínských úřadů. 

Ministerstvo zahraničí již v pondělí zveřejnilo aktualizaci takzvaného semaforu, který ukazuje evropské země podle bezpečnosti cestování. V červené kategorii, tedy země s vysokým rizikem, zůstává pouze Švédsko. Portugalsko je pro střední riziko oranžové. Tento semafor je platný od 30. června. 

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme