Rážová: Turistům mířícím do Řecka doporučíme odběrová místa, testováni budou prioritně

V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je lidí, kteří mají zaplacené zájezdy od 17. srpna do konce září, asi 32 000. Cestovní kanceláře, které lety do Řecka organizují, mají ministerstvu na e-mail crtexterni@mzcr.cz hlásit počet klientů podle bydliště a času odletu.

Praha (Aktualizováno: 15:45 11. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarmila Rážová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé si musí test zaplatit sami, cenu pro samoplátce stanoví odběrová místa a laboratoře. Ve fakultních a krajských nemocnicích je cena 1756 korun. Na soukromých odběrových místech může být vyšší, někde dosahuje s expresním příplatkem až 7000 korun.

Aktuální kapacita testování v celé zemi je asi 8000 testů denně, řekla v úterý Rážová na dotaz ČTK. Čeští turisté musejí při příjezdu do Řecka od příštího pondělí předložit potvrzení o negativním testu na koronavirus starý maximálně 72 hodin a mezinárodní potvrzení o bezinfekčnosti, jehož formulář je na webu ministerstva a který by měla potvrdit laboratoř.

„Je to opravdu velká komplikace. Když se někdo nechá testovat, tak výsledek chodí až třeba za 48 hodin. O víkendu se netestuje, jsou místa, kde se testuje pouze pondělí a středa. Takže to bude velký problém,“ řekl pro Radiožurnál Michal Veber, výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří.

„Nemůžu říct, že by se cestovní kanceláře chystaly rušit zájezdy. Je na klientovi, aby si dokázal zajistit negativní PCR test. Cestovní kanceláře už mají vše zaplaceno. Poměrně vysoká cena PCR testu, kdy se bavíme o 1750 korunách, tak bude zdražovat zájezdy,“ dodal Veber.

Turisté budou priorita

„Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Informace o otvírací době a další podrobnosti najdou lidé na stránkách ministerstva. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku. Aby to nebylo zneužíváno,“ řekla Rážová.

Podle ní mají lidé využít testovací místo ve svém kraji, kde to zajišťuje fakultní nebo krajská nemocnice. Odběr i test v laboratoři podle ní proběhne přednostně. Od převzetí vzorku v laboratoři trvá nejméně šest hodin. Lidé si ale musí test zaplatit sami.

Povinný je podle Rážové PCR test na koronavirus, tedy výtěrem z nosohltanu, a prohlášení o bezinfekčnosti. Jako potvrzení o testu nestačí SMS od laboratoře, musí být papírové potvrzení v angličtině.

Už před briefingem hlavní hygieničky se informace o vyhrazených odběrových místech pro cestovatele do Řecka objevila na twitteru Chytré karantény.

„Řešíme s cestovkami opatření v Řecku. Nastavujeme systém řízených odběrů podle odletů. Občanům, kteří cestují do Řecka, doporučíme konkrétní odběrová místa u fakultních a krajských nemocnic. Případně i soukromé poskytovatele zdravotní péče.“

Řešíme s cestovkami opatření v Řecku. Nastavujeme systém řízených odběrů podle odletů. Občanům, kteří cestují do Řecka, doporučíme konkrétní odběrová místa u fakultních a krajských nemocnic. Případně i soukromé poskytovatele zdravotní péče.

12:30 – 11. 08. 2020

3 27

V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou kapacitou pro cestovatele do Řecka, přiblížila Rážová. Lidé si podle ní mají přinést doklad o zaplacené dovolené a budou otestováni prioritně.

Chytrá karanténa je společný projekt ministerstva zdravotnictví, armády, Národní agentury pro komunikační a informační technologie a dalších institucí.

Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Test nesmí být starší než tři dny. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ho krok Řecka překvapil a označil situaci za nepříjemnou. Chce o ní dál jednat. Podle Rážové je šance, že Řecko zase Česko vrátí na seznam bezpečných zemí nejspíš za dva týdny.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme