Po návratu do Česka už nebude povinná samoizolace. Zůstane PCR test a příjezdový formulář

Vláda na jednání upravila podmínky pro cestování a návrat do Česka. Po návratu z červených a tmavě červených zemí nemusí lidé do samoizolace. Pro neočkované zůstává povinný test a do té doby nasazený respirátor všude mimo domov. Reagovala tím na soudní rozhodnutí, které zrušilo k 1. listopadu podmínku samoizolace. Příjezdový formulář zůstane.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze zrušil povinnost předložit příjezdový formulář při návratu ze zahraničí, a to k 27. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Soud zrušil povinnost k 1. listopadu. 

Dosud museli lidé být v samoizolaci do té doby, než dostali výsledek PCR testu, na který mohli jít nejdříve pátý, nejpozději 14. den po příjezdu. Podmínky návratu se řídí takzvanou mapou cestovatele, kde jsou podle rizika nákazy koronavirem rozděleny země do čtyř kategorií.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.

Městský soud v Praze zrušil povinnost předložit příjezdový formulář při návratu ze zahraničí, a to k 27. říjnu. Ministr Vojtěch ale uvedl, že i na dále se bude vyžadovat jeho vyplnění pro všechny lidi starší šesti let, kteří v posledních 14 dnech pobývali v zahraničí déle než 12 hodin. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bylo třeba doplnit odůvodnění opatření.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme