Hygienička ke koronaviru: Nevíme, jak je přenos do Evropy pravděpodobný. Může se tu ale objevit

Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos nového koronaviru do Evropy. Jednotlivé případy se ale na starém kontinentu mohou objevit. Nicméně dosud není k dispozici dostatek dat o jeho šíření, čeká se na více informací z Číny. Informovala o tom ve čtvrtek hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. Ve Wu-chanu, které je považováno za ohnisko nákazy, jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD dva čeští studenti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová

Hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Kvůli nedostatku dat bylo středeční jednání Světové zdravotnické organizace přerušeno bez jasného stanoviska, pokračovat by mělo ve čtvrtek.

Epidemiolog: Koronavirus se může rozšířit po celém světě. Na superpřenašeče jsou krátké i termokamery

Číst článek

„Konkrétní čísla pravděpodobnosti do Evropy zatím neumíme říct. Světová zdravotnická organizace ještě nemá dostatek informací o tom, jaká je přenosnost onemocnění a jak je závažné,“ řekla pro Českou televizi hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová.

„Určitá pravděpodobnost, že se mohou jednotlivé případy dostat i do Evropy, tady je, ale jak velká ta pravděpodobnost je, ještě neumíme říct,“ dodala.

Světová zdravotnická organizace podle Gottvaldové nedoporučí státům konkrétní opatření, ta se odvíjejí od vyhodnocení rizika. Země ale dostanou větší míru legitimity například pro získávání seznamů cestujících od leteckých společností.

„Nejdůležitější opatření při výskytu jakékoli epidemie jsou opatření, která se činí v ohnisku nákazy, tedy ve městě Wu-chan. Další opatření se odvíjí od vyhodnocení rizik,“ odpověděla na otázku, proč Česko zatím nezavedlo kontrolu cestujících jako například londýnské letiště Heathrow.

Čína odřízla devítimilionové město Wu-chan od světa, aby zabránila šíření neznámého koronaviru

Číst článek

Opatření musí být podle ní účinná, ale nesmějí být příliš nákladná. Česko podle ní vyhodnocuje a sleduje dostupná data. „Plně sledujeme situaci a vývoj v mezinárodní oblasti, spolupracujeme se zahraničními kolegy,“ uvedla. „Další případná opatření se budou odvíjet od dalšího vývoje,“ dodala.

Podle ní zatím není nutné vydávat doporučení, aby Češi do Číny necestovali. Musí tam ale dodržovat hygienická pravidla, podobně jako třeba při epidemii chřipky. Je potřeba se tam vyhýbat trhům s potravinami nebo místům se zvířaty či větším skupinám osob. Lidé by si měli například více mýt ruce nebo nosit přes ústa roušku.

Milan Trojánek z kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce ve středu řekl, že průběh onemocnění koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi SARS nebo MERS a pravděpodobně se přenáší ze zvířat.

Počet obětí nového koronaviru stoupl podle posledních oficiálních informací nejméně na 17 a počet infikovaných dosáhl 544. Jednotlivé případy se objevily také ve Spojených státech nebo dalších asijských zemích.

Ve Wu-chanu jsou nyní také Češi. Ve Wu-chanu jsou aktuálně dva čeští studenti, jsou v pořádku a jsme s nimi v kontaktu,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme