Za neděli laboratoře v Česku evidují 182 případů covidu-19. Reprodukční číslo stouplo na 1,14

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí covid-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se posledních dnech pohybuje kolem třiceti.

Praha (Aktualizováno: 13:55 20. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkově uplynulý týden přibylo 3044 případů, zatímco předchozí týden to bylo o zhruba 450 méně. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře v sobotu odhalily 301 pozitivních případů nákazy. Počet lidí v nemocnicích klesl na 146

Číst článek

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, zůstává čtvrtý den na 28 případech. Mezi regiony jsou ale značné rozdíly.

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů i hospitalizací výrazně růst s koncem prázdnin, návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti.

Odborníci nicméně předpokládají, že nadcházející vlna nezatíží nemocnice tak dramaticky jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to zejména kvůli velkému počtu lidí, kteří jsou už proti covidu očkovaní nebo nemoc prodělali. Před rokem vyžadovalo v souvislosti s covidem nemocniční péči kolem 500 pacientů, ve vážném stavu jich bylo zhruba 90.

Čísla ze začátku září

V prvním zářijovém týdnu se počet odhalených případů dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal k téměř 600 a v minulém týdnu se v pracovních dnech pohyboval kolem 500. Celkově uplynulý týden přibylo 3044 případů, zatímco předchozí týden to bylo o zhruba 450 méně.

Incidenční číslo je nadále nejvyšší v Praze, kde stouplo na 48 případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj se 40 případy. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj, kde připadá 11 nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní.

Mezi okresy přetrvává nejméně příznivá situace na Opavsku a Vsetínsku. V Opavě a okolí připadá na 100 tisíc obyvatel 83 nových případů nákazy za posledních sedm dní, v okrese Vsetín je to 54 nakažených.

Státní zdravotní ústav: Podezření na variantu delta má 97 procent vzorků koronaviru

Číst článek

I nadále ve zkoumaných vzorcích převažuje mutace delta, dříve označovaná jako indická, a její subvarianty, informoval v pondělí Státní zdravotní ústav. Jeho Národní referenční laboratoř měla v posledních dvou týdnech data z 4401 provedených testů diskriminační PCR.

Na deltu a její subvarianty připadalo asi 95 procent případů. I když narůstá podíl subvariant, z hlediska chování viru v populaci odborníci nezaznamenaly žádné změny.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci, drtivá většina lidí se z nákazy vyléčila a 30 431 lidí s covidem-19 zemřelo. Na minulý týden připadá zatím deset úmrtí, údaje se ale mohou ještě zpětně navýšit.

Míra vakcinace

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu zdravotníci podali 11,71 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. Počty očkovaných v posledních týdnech poklesly.

V neděli ministerstvo zdravotnictví eviduje jen 1795 dávek vakcíny, zhruba o 500 méně než před týdnem. Ještě poslední srpnovou neděli se očkovalo přes 8 tisíc lidí, o týden později už bezmála dvakrát méně.

Šíření nákazy mapuje testování. V neděli laboratoře provedly přes 33 tisíc testů, podobně jako před týdnem, z toho zhruba 26 tisíc antigenních a zbytek pomocí přesnější metody PCR.

V pondělí začíná registrace lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19 a mají zájem o třetí dávku vakcíny posilující jejich odolnost proti nákaze a vážnému průběhu nemoci. Většinou jsou to zdravotníci nebo senioři, kteří žijí v pobytových zařízeních sociální péče.

Od pondělí mají dostat informační SMS zprávy skoro 8 tisíc lidí, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování.

Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme