Plicní ventilátory CoroVent mají povolení pro nouzové využití. Češi na jejich vznik přispěli 12 milionů korun

Plicní ventilátory CoroVent získaly českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s covidem-19. Výrobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českých nemocnic. Informovali o tom ve čtvrtek zástupci ČVUT a třebíčské společnosti MICo. Ventilátor vznikl na jaře díky spolupráci ČVUT, iniciativy COVID19 a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun, díky čemuž bylo vyrobeno 182 kusů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pražském ČVUT vznikl mimo jiné plicní ventilátor CoroVent.

Na pražském ČVUT vznikl mimo jiné plicní ventilátor CoroVent. | Foto: Dáša Kubíková | Zdroj: Český rozhlas

České vysoké učení technické (ČVUT) minulý týden na webu nabídlo ventilátory zaplacené ze sbírky. Nyní je firma MICo rozveze zdarma a zajistí také zaškolení personálu. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková uvedla, že nemocnice poptaly 650 kusů. Podotkla, že se tak nyní nedostává zhruba 450 zařízení. Pokud by byly vyrobeny, putovaly by především do menších nemocnic.

Nevěřím Prymulovi ani číslům o počtu nakažených, říká poslanec a člen zdravotního výboru Pávek

Číst článek

„Chtěli bychom poprosit firmy, které by měly zájem pomoci českým nemocnicím, aby přispěly jakoukoliv částkou na úhradu tohoto ventilátoru. Chceme jednat i s hejtmany a dalšími zřizovateli nemocnic, kteří si o CoroVent požádali ohledně získání financí na jejich úhradu,“ řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Podle školy byla cena jednoho ventilátoru snížena na 200 tisíc korun a jde o nejlevnější ventilátor na trhu.

Jiří Denner z firmy MICo pak řekl, že použití CoroVentů bude možné v případě, že nemocnice nebudou mít volná už žádná standardně certifikovaná zařízení.

„V posledních dnech nás kontaktovaly některé nemocnice, kterým už ventilátory došly, nebo jim zbývaly jednotky kusů a nutně potřebovaly doplnit stavy,“ uvedl Denner.

Prezident přesunul předávání vyznamenání na příští rok, oznámil Mynář. Hřiba vyzval k rezignaci

Číst článek

„Bohužel jsme jim je nemohli do dnešního dne dodat, protože bychom tím porušili zákon a samy nemocnice by je pak pod hrozbou trestního stíhání nemohly použít. Bloková výjimka tento stav naštěstí mění a nastane-li situace, že nemocnicím certifikované ventilátory dojdou, mohou beztrestně použít CoroVenty,“ konstatoval. Denner také zdůraznil, že výhodou těchto ventilátorů je snadná obsluha, zaškolení tak trvá krátce.

V srpnu získal český plicní ventilátor americkou certifikaci FDA EUA (Emergency Use Authorization), která má usnadnit především jejich prodej do zahraničí.

Minulý týden ministr Prymula řekl, že resort pořídil od začátku epidemie do nemocnic 500 nových ventilátorů. Dostaly je státní, krajské i soukromé nemocnice.

Vláda v pátek schválila objednávku 500 přístrojů za 250 milionů korun. O další ventilátory Česko požádalo také prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme