PŘEHLEDNĚ: Obnovení výuky v základních školách, uvolnění pravidel pro roušky i otevírání obchodů

V pondělí v Česku přestávají platit další protikoronavirová opatření. Změny se budou týkat třeba nošení roušek. Venku budou povinné pouze mezi lidmi v místech, kde není možné dodržet dvoumetrové rozestupy. Opět se otevřou také některé obchody a služby, mimo jiné třeba prodejny s obuví pro dospělé. Rozvolňování se dotýká také základních škol. Jaká pravidla přestávají platit, a jaká naopak zůstávají?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pondělí se otevřou všechny ročníky základních škol. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nošení roušek

Od pondělí 10. května už nebude potřeba používat roušky nebo respirátory ve všech zastavěných částech měst a obcí bez ohledu na to, jestli v okolí jsou další lidé. Nově bude rouška venku povinná jen v situaci, kdy nebude možné udržet dvoumetrový odstup od ostatních.

„Když jste ve volném prostoru a nejsou kolem jiní lidé, tak nemusíte nosit ochranu úst, ale když třeba přijdete na zastávku a je tam víc lidí, tak si roušku nasadíte. Výjimka z nošení bude také platit po nezbytně nutnou dobu pro konzumaci potravin a nápojů mimo provozovny stravovacích služeb,“ popsal ministr zdravotnictví Petr Arenberger za ANO. Naopak i dál bude povinné nosit respirátory třeba v obchodech nebo v hromadné dopravě.

Obchody a služby

Právě provozu obchodů se týkají další změny. Od pondělí můžou otevřít všechny maloobchody – konkrétně se to týká třeba knihkupectví nebo prodejen s obuví a oblečením pro dospělé.

Zaorálek chce 17. května otevřít kina bez občerstvení. Podle provozovatelů je to problematické

Číst článek

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza řekl, že většina obchodníků už je na otevření připravená. „Obchodníci jsou připraveni, protože byli připraveni už minimálně dva týdny. Všichni už mají navezené zboží, dezinfikované obchody, prodavači se po spoustě měsíců těší na zákazníky a i zákazníci se budou v řadě případů moct těšit na velmi zajímavé slevy,“ uvedl.

V obchodech ale bude i dál muset na každého zákazníka připadat minimálně 15 metrů čtverečních.

Od pondělí bude moct znovu začít fungovat také většina služeb. Rozvolnění se týká například solárií, lanovek, zlatnictví, hodinářství nebo zastaváren. Mírnější pravidla začnou platit také pro lázně: budou moct začít poskytovat služby lidem, kteří už dostali obě dávky očkování nebo těm, kteří covid-19 v posledních 90 dnech prodělali.

Návrat do škol

Od pondělí budou už v celém Česku otevřené všechny ročníky základních škol. Do tříd se tak vrátí i žáci druhého stupně v krajích, kde je pořád horší epidemická situace. Týká se to třeba Vysočiny nebo Zlínského kraje.

Od úterý volnočasové aktivity pro děti, za týden solária. Jak se změní opatření v dalších sedmi dnech?

Číst článek

Tento přístup ale kritizoval například přednosta ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni Petr Pazdiora. „Já myslím, že pokud je v některých okresech nebo krajích situace nadále nepříznivá, tak by tam nemělo docházet k takovému rozvolňování jako v jiných částech republiky,“ podotkl.

I nadále ale bude v celé zemi platit rotační výuka. Kromě toho se žáci budou dál učit s rouškami nebo respirátory a budou se pravidelně testovat. Středoškolští a vysokoškolští studenti se ale s výjimkou těch, kteří mají praktickou výuku, budou zatím dál učit z domova.

Jiří Svatoš, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme