Pandemie covidu v Česku sílí. Hodnoty z odpadních vod jsou srovnatelné se začátkem podzimní vlny

Epidemie covidu-19 v Česku znovu nabírá na síle. V minulém týdnu testy odhalily každý pracovní den přes tisíc nových případů, ve čtvrtek šlo o více než 1500. Větší výskyt koronaviru potvrzují i odběry vzorků z odpadních vod, které zkoumají třeba pracovníci Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monitoring odpadních vod v Praze 9 (archivní foto)

Měření koronaviru v odpadních vodách (archivní foto) | Zdroj: Praha 9

Vědci z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka varují, že se množství virových částic v odpadních vodách v posledních týdnech zvyšuje. Hodnoty jsou srovnatelné se začátkem loňské podzimní vlny pandemie. Na konci dubna přitom množství klesalo. V květnu potom byly hodnoty malé a na hranici zjistitelnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O covidu v odpadních vodách informuje redaktorka Hana Novotná. Poslechněte si i rozhovor s exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou

Týmy odebírají vzorky na přítoku odpadních vod do čistíren. Pravidelně jednou týdně sledují čistírny ve čtyřech městech v Česku – v Praze, Brně, Břeclavi a Kladně.

„Vzorek se zpracuje metodou podobně, jako se dělají vzorky pro PCR u klinických vzorků. A stanovíme množství genových ekvivalentů částic viru. Není to živý virus,“ popisuje pro Český rozhlas Brno Hana Mlejnková z výzkumného ústavu.

Podle ní tak z jednoho odběru mají vzorek i 600 tisíc lidí. Analýzy vzorků odpadních vod mají být podle výzkumníků pro celkový přehled objektivnější než klasické testy, protože na ty třeba přes prázdniny mnoho lidí nechodí. Výsledky tak mohou být podhodnocené a reálný počet případů několikanásobně vyšší.

Vakcinologové doporučili čtvrtou dávku vakcíny proti covidu lidem nad 60 let, očkování má začít v srpnu

Číst článek

Podobně pracují výzkumníci po celé Evropě. I v analýzách se ale mohou objevit určité výkyvy. Způsobí je třeba odlišné množství odpadní vody a její naředění nebo nestálý poměr průmyslových a komunálních odpadních vod. Přesto by ale měření měla pomoct lépe předpovídat vývoj pandemie.

Vědci čerpají zkušenosti z předchozích vln pandemie. Při nich se totiž ukázala přímá souvislost mezi virem v populaci a jeho množstvím v odpadních vodách.

Jeho větší koncentrace se v minulosti projevila zhruba čtyři týdny před nárůstem nemocnosti.

„V současnosti vidíme, že minimálně od začátku června začala virová nálož v odpadních vodách růst. A se zpožděním několika týdnů začaly růst i počty pozitivních testů, počty infikovaných osob a zároveň i počty pacientů v nemocnicích,“ potvrzuje Jan Bartáček z Vysoké školy chemicko-technické. Podle odborníků se teď nejvíc šíří subvarianty omikronu.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme