Hygienci posílají policii osobní údaje lidí v karanténě. Není vyjasněné, kdo má k datům přístup

Krajské hygienické stanice a Česká správa sociálního zabezpečení odesílá policii údaje lidí, kteří jsou v karanténě. Kromě informace o nařízení karantény dostávají policisté také datum narození, adresu trvalého bydliště a místo současného pobytu. Děje se tak bez vědomí těch, kteří se do karantény dostali, upozorňuje Deník N. Jakým způsobem s daty nakládá, přitom policie neuvedla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Policie získává citlivé údaje lidí v karanténě. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předávat údaje policii nařídilo hygienám ministerstvo zdravotnictví loni na jaře. Dokument s názvem „Žádost o předávání strukturovaných dat o osobách, kterým byla nařízena karanténa, Policejnímu prezidiu ČR“ podle Deníku N uvádí, že mají být adresovány přímo do datové schránky policejního prezidenta. Jen z pražské hygienické stanice od března dosud takto přišly osobní údaje zhruba 60 tisíc lidí v karanténě.

Slovenská policie dohlédne na snížení mobility lidí. Zpřísní kontroly na hranicích okresů i okolních států

Číst článek

Jako odůvodnění v dokumentu podepsaném hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou stojí, že jde o „zajištění ochrany obyvatelstva a prevence nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění covid-19“. „Za tímto účelem se příslušníci Policie České republiky musí v nezbytném rozsahu seznamovat s osobními údaji osob, vůči nimž by měla být kontrola vykonána,“ uvádí dokument.

Stejná data získává policie také od České správy sociálního zabezpečení. „S ohledem na skutečnost, že Policie ČR je … subjektem působícím v přímé součinnosti s orgány ochrany veřejného zdraví, je zcela legitimní, že požádala ČSSZ o sdělování údajů o osobách, jimž byla nařízena karanténa,“ odůvodnila krok správa.

„Tyto údaje jsou proto Policii ČR poskytovány, a to způsobem a v rozsahu, jak je to potřebné pro účel, za kterým jsou ze strany Policejního prezidia ČR požadovány, tj. zajištění dodržování mimořádných opatření při epidemii.“

Protiprávní jednání

Podle experta na ochranu osobních dat Oldřicha Kužílka z organizace Otevřená společnost je předávání těchto údajů policii v obou případech protiprávní. „Hygienické stanice nemají pro předání údajů žádný právní titul ani základ v právním řádu České republiky. Předání bylo a je tím pádem závažný bezpečnostní incident. Ten jsou povinny okamžitě ohlásit Úřadu pro ochranu osobních údajů a také všem lidem, o kterých tyto informace neoprávněně předaly,“ řekl serveru.

Současně upozorňuje na problém s nakládáním s takto získanými daty – policie podle něj totiž pravděpodobně neřeší ani likvidaci údajů. Zákon si podle něj vykládá chybně také Česká správa sociálního zabezpečení.

Do první skupiny na očkování proti koronaviru přibylo 210 000 lidí, patří tam i vězeňská služba

Číst článek

Na dotazy novinářů uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík, že policie data spravuje a do databáze pouští jen proškolené policisty. Kdo a za jakých podmínek má mezi policisty k datům přístup, ale neupřesnil. Počty osob v karanténě, o nichž má policie údaje, podle něj nejsou evidovány. Policie také odmítá, že by data o lidech v karanténě sloužila k cílené kontrole osob – podle mluvčího je účelem informace o přijetí hygienických opatření. V karanténě jsou přitom i ti lidé, kteří nakonec nakažení být nemusí.

Podle zjištění Deníku N nyní informace policii pravidelně předává jen pražská hygienická stanice. Další oslovené krajské hygieny s praxí přestaly s podzimní vlnou, kdy kvůli náporu přestaly posílání údajů stíhat. K policii se ale informace mohly dostávat přes Českou správu sociálního zabezpečení, jíž v případě vypisování neschopenky posílali údaje praktici.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme