Pacienti bez příznaků mohou karanténu ukončit bez nutnosti testování. Rozhodnutí by měl potvrdit lékař

Pacienti s nemocí covid-19 můžou nově ukončit izolaci po 14 dnech, pokud poslední čtyři dny nemají žádné příznaky. V takovém případě nebudou potřebovat ani negativní test. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Opatření platí i pro pacienty, kteří měli pozitivní test na koronavirus opakovaně. Doteď se izolace ukončovala až po dvou negativních testech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test na koronavirus (archivní foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Virus u většiny nakažených přežije na sliznicích jen osm až deset dnů: dál už nejsou infekční. „I přesto, že má člověk na sliznicích virus dlouhodobě, tak už není infekční. Státní zdravotní ústav prováděl kultivace u těchto pacientů s velkým odstupem a zjistil, že ačkoliv jim virus objevili v krku, tak nebyl schopen se množit. Ten člověk tak už nemůže nikoho nakazit,“ říká epidemiolog Roman Chlíbek.

Ukončení izolace by měl pacientům potvrdit lékař, jak vysvětlil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Záleží na tom, jak karanténa bude napsaná. To znamená, že praktický lékař v podstatě karanténu nevystavuje, vystavuje neschopenku – tu potom může také ukončit. Jiná věc ale je, když karanténu vystaví hygiena. Ukončuje jí potom buď právě hygiena, nebo rozhodnutí deleguje na praktika.“

Podle Šonky sám praktický lékař rozhodne, jestli pacientovi ukončí izolaci po telefonu, nebo jestli ho ještě bude chtít osobně vyšetřit.

Nová pravidla karantény

  • Pacienti s déletrvající pozitivitou - lékaři provedou kultivaci viru a v případě negativního výsledku a absence klinických příznaků onemocnění bude pacient pro další postup považován za neinfekčního.
  • Pacient pozitivní a bez klinických známek onemocnění - má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR testu, a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení PCR testu.
  • Pacient pozitivní a bez klinicky závažného průběhu - má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního testu. Nově lze tuto izolaci ukončit po uplynutí minimálně 14 dnů, z toho musí být minimálně čtyři dny bez klinických příznaků onemocnění covid-19.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme