Za první dva dny plošného testování bylo v Praze a Brně vyšetřeno 5000 lidí. Nejvíce chybí vzorků dětí

V Praze bylo za první dva dny studie kolektivní imunity proti covid-19 vyšetřeno přes 3000 lidí z 5000 plánovaných. Nejvíc nyní chybí vzorků od dětí, výzkumníci jich potřebují ještě asi 800. Naopak nejméně jsou potřeba vzorky dospělých nad 40 let a seniorů, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Studie má ukázat, kolik lidí v Česku už nemoc prodělalo a mají protilátky. Celkem je v plánu otestovat 27 000 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přicházeli stát fronty už dvě hodiny před otevřením míst | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Testovací místa v Zítkových sadech u Palackého náměstí, na náměstí Míru a v Kateřinské zahradě poblíž Karlova náměstí jsou v provozu i o víkendu, znovu se otevřou v 10.00.

Plošné testování provázely i hádky a chaos ve frontách. Praha naplnila denní kapacitu za 15 minut

Číst článek

Za první dva dny do pátečních 18.00 bylo otestováno 194 dětí mezi osmi a 17 lety, 942 mladších dospělých do 39 let, 1211 starších dospělých do 59 let a 697 seniorů mezi 65 a 89 lety. Nejvíc je tak potřeba ještě otestovat dětí, pro které je vyhrazeno místo v Kateřinské zahradě odpoledne po 15.00.

Naopak jen zhruba 300 testů zbývá udělat ve skupinách starších dospělých a seniorů, kteří mohou také mířit primárně do testovacího místa v Kateřinské zahradě od rána do 15.00.

Za první den bylo vyšetřeno v Praze 1888 lidí, zájem podle organizátorů z řad 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a armády překonal očekávání. Lidé přicházeli stát fronty už dvě hodiny před otevřením míst, zejména u testovacího místa pro seniory pak docházelo ke sporům a drobným potyčkám.

Kvůli nedodržování rozestupů museli zasahovat i městští strážníci. Od pátku byla lidem ve frontě vydávaná pořadová čísla. Zájem ve většině věkových skupin byl proti prvnímu dni zhruba poloviční, mírně víc přišlo seniorů.

Další testovací místa jsou v Brně, kde za první dva dny zvládli otestovat 2 000 lidí. Výzkumníci testují také obyvatele Litoměřic, za první den jich přišlo 750. V pátek se začalo testovat také v Olomouci, v Uničově a v Litovli. Tyto lokality byly na začátku epidemie uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme