Přírůstek nakažených oproti minulému pátku klesl. Nemocnice ale zůstávají na hraně kapacit

V pátek přibylo v České republice 9624 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 5300 méně než minulý týden. Poprvé od poloviny února tak nárůst nakažených ve všední den klesl pod deset tisíc. Počet lidí, kteří s nákazou covid-19 od začátku epidemie zemřeli, vzrostl na 24 530. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 10:19 20. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacienti večer dostávají hlavně léky proti kašli a na spaní

Navzdory poklesu případů jsou nemocnice stále na hranici svých kapacit. | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,93 na 0,87. Pod hranicí 0,9 bylo naposledy 23. ledna. Pokud číslo stoupne nad hodnotu jedna, epidemie zrychluje.

Od loňského března se koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo 1 459 406 lidí. Téměř 1 244 000 z nich se už z nemoci vyléčilo. V zemi je tak nyní podle dat ministerstva zhruba 231 tisíc nakažených, většina s mírným průběhem nemoci.

Navzdory poklesu případů jsou ale nemocnice stále na hranici svých kapacit. K pátku bylo s covidem hospitalizováno 8632 pacientů, přibližně o 300 méně než ve čtvrtek. V těžkém stavu bylo 1990 z nich, což byl mírný pokles. V sobotu ráno bylo na jednotkách intenzivní péče a ARO v českých nemocnicích volných 11 procent lůžek, pro covidové pacienty jich bylo k dispozici 128. Standardních lůžek s kyslíkem bylo volných 24 procent, pro lidi s covidem to znamenalo 836 míst.

Čtvrtý stupeň

Vysoké zůstávají počty obětí. V tomto týdnu s koronavirem dosud zemřelo 878 lidí, ve třech dnech jich bylo alespoň 200. Na pátek zatím připadá 74 obětí. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou. „S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování,“ uvedlo ministerstvo.

Laboratoře v pátek zpracovaly více než 132 tisíc testů. Zhruba 102 tisíc vzorků bylo prověřeno antigenními testy, které jsou méně citlivé než PCR testy. V mezitýdenním srovnání klesl počet testů přibližně o 38 tisíc.

Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním v pátek činil 1,2 procenta, před týdnem se blížil dvěma procentům. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky covidu-19, podíl pozitivních testů klesl z 37,7 procenta před týdnem na 29,8 procenta. Mírně nižší byl v pátek oproti předchozímu týdnu i podíl pozitivních u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Dosáhl 17,9 procenta, zatímco předchozí pátek to bylo 19,2 procenta.

Nejhorší situace je momentálně na Jindřichohradecku, kde za uplynulý týden zaznamenali 1062 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Mladoboleslavsko s tisícem případů na 100 tisíc obyvatel. Naopak relativně nejlépe na tom je nyní Chebsko, kde v posledních sedmi dnech přibylo 194 případů na 100 tisíc nakažených.

Index epidemického rizika PES po šesti dnech klesl na 68 bodů a dvanáctý den tak zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Vedle reprodukčního čísla se zlepšily i ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre – tedy průměrný počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, nyní už jeho hodnota není relevantní. Do příštího týdne by ale měla vzniknout upravená podoba protiepidemického systému PES s jasnými kritérii pro uvolňování.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme