V Česku přibylo nejméně nových případů od 9. března. Rusko hlásí přes 200 tisíc nakažených

  • Nových případů nemoci covid-19 v Česku bylo v sobotu stejně jako před týdnem 18, vyrovnalo se tak minimum od 9. března.
  • Testů bylo provedeno 3717, nejméně za šest dní. Podíl nemocných mezi testovanými se tak snížil pod půl procenta. Počet testů už překročil 300 tisíc.
  • V Rusku se nákaza koronavirem prokázala od začátku pandemie už u 209 688 lidí. Za poslední den tam místní laboratoře evidují 11 012 pozitivních testů na SARS-CoV-2, což je dosud druhý nejvyšší zaznamenaný denní počet v zemi.
  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal hranici čtyř milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers.
  • V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo přes 276 000 lidí. Bezmála 1,4 milionu lidí se podle něj zotavilo.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:25 10. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koronavirem se v Česku nakazilo 8123 lidí. Británie hlásí nejméně úmrtí od konce března

Číst článek

Od začátku epidemie v ČR byl nový koronavirus, který covid-19 způsobuje, prokázán u 8095 lidí. Vyléčilo se 4448 z nich, zemřelo 276. Počet hospitalizovaných s koronavirem v sobotu poprvé od 27. března klesl pod 250.

Vyléčení od sobotního večera přibyli dva, počet úmrtí zůstal stejný. Po odečtení uzdravených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku aktuálně 3371 nemocných, o čtyři víc než v sobotu večer.

Článek pokračuje pod online reportáží

Denní přírůstek případů nákazy v České republice se od počátku měsíce drží pod stovkou. Od minulé soboty se zvyšoval do středy až téměř k 80, od čtvrtka opět klesá. V pátek bylo nových nemocných 46. Zároveň se ale v pátek podíl nově nakažených mezi testovanými po týdnu dostal nad jedno procento, v sobotu byl 0,48 procenta.

Nadále ubývá lidí, kteří jsou kvůli nemoci hospitalizovaní. V nemocnicích v sobotu s covidem-19 zůstávalo 239 lidí, 40 bylo ve vážném stavu. Obě čísla jsou nejnižší od konce března. Počet hospitalizovaných poprvé od 27. března klesl pod 250.

Vláda schválila zákon, který dává větší pravomoce ministru zdravotnictví. Platit by měl do konce roku

Číst článek

Krize v Rusku

V Rusku podlehlo komplikacím spojeným s nákazou dalších 88 lidí, čímž celkový počet zemřelých dosáhl 1915. S odvoláním na místní úřady o tom informuje agentura Reuters.

Rusko tento týden co do počtu potvrzených případů koronaviru předstihlo Francii a Německo a stalo se pátou nejvíce zasaženou zemí na světě. Británie a Itálie nyní Rusko překonávají o méně než 10 000 nakažených, Španělsko o necelých 15 000. V těchto zemích však nových infekcí přibývá mnohem pomaleji. Spojené státy, které jsou nejpostiženější zemí světa, evidují 1,3 milionu potvrzených případů.

Rusko nicméně hlásí oproti velkým evropským státům výrazně méně zemřelých s covidem-19. Podle místních úřadů je to tím, že země v posledním týdnu znatelně zvýšila počet prováděných testů, čímž vysvětlují i velké denní přírůstky nakažených z posledních dní. Tempo šíření viru v zemi proto podle nich neodpovídá nárůstu nových případů.

Podle agentury AFP však někteří odborníci v Rusku tuto interpretaci zpochybňují. Vysoký činitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan v pátek prohlásil, že „Rusko zřejmě prožívá epidemii se zpožděním“.

Čtyři miliony případů

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal v sobotu hranici čtyř milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers.

Více než čtvrtinu všech nakažených registrují Spojené státy, které jsou co do počtu obětí i infikovaných nejhůře zasaženou zemí na světě. Velký denní nárůst množství nakažených také opět hlásí Rusko. Rekordní počet úmrtí spojených s covidem-19 zaznamenala Brazílie. Naopak Čína, odkud se nákaza začala šířit do světa, hlásí jen jednoho nově nakaženého. Slovensko v pátek neregistrovalo žádné nové infekce.

onz, kro, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme