Roušky budou na veřejnosti povinné nejméně do konce června. Vláda proto neurychlí otevírání škol

Opatření proti šíření koronaviru, jako je udržování odstupu, dezinfekce a roušky, budou platit nejméně do konce června, předpokládá náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V České televizi v pátek uvedl, že kvůli dodržování těchto omezení se nezrychlí otevírání škol, protože školy musejí s dodržováním těchto pravidel počítat. Na tiskové konferenci po jednání vlády to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povinnost nosit roušky bude platit nejméně do konce června. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pravidla pro roušky by podle Vojtěcha měla platit pro příští dva měsíce, pak lze uvažovat o jejich rozvolňování například podle místa pohybu. Ministr také uvedl, že uvažuje o uvolnění z povinnosti nosit roušky u některých skupin. Jmenoval umělce, kterým rouška znemožňuje práci.

Čísla nakažených klesají v celé Evropě, není důvod udržovat nouzový stav, tvrdí anesteziolog Balík

Číst článek

Prymula řekl, že dosavadní omezení zavedená kvůli nákaze vláda rozvolňuje s podmínkou dodržování tří pravidel: udržování odstupu, nošení roušek a dezinfekce. „To jsou tři základní parametry, které tam budou,“ podotkl. „Myslím si, že to bude platit nejméně do konce června,“ doplnil. Nynější rozvolňování má podle něj při zachování těchto pravidel ukončit opatření, která dramaticky poškozují ekonomiku.

O tom, že do června se s rouškami nic nezmění, mluvil Prymula také v Rádiu Z. Uvedl ale, že nošení roušek se může „v letních podmínkách“ dříve rozvolnit ve venkovním prostoru. „Co se týká budov, městské hromadné dopravy a podobně, tak tam si myslím, že s tím ještě budeme muset vydržet,“ řekl.

Školy a dětské tábory

„Tady zatím k nějakému výraznému urychlení nedojde,“ řekl Prymula v České televizi ke školám. Zmínil konzultace s ministerstvem školství a přípravu škol na zvláštní režim kvůli udržování preventivních opatření. Vojtěch řekl, že za přísných hygienických opatření by si dovedl představit organizaci dětských táborů v červenci, debatu o tom ale zatím považuje za předčasnou. Dosud epidemiologové hovořili o možnosti pořádání táborů až v srpnu.

Necestujte do zahraničí, nadále doporučuje ministerstvo. Důvodem jsou i opatření v jiných státech

Číst článek

Základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy se kvůli nemoci covid-19 zavřely do odvolání od 11. března. Ve čtvrtek vláda rozhodla o otevření vysokých škol pro všechny studenty od příštího pondělí, toto pondělí se otevřely pro studenty v posledním ročníku studia. Možné jsou ale na vysokých školách jen společné aktivity nejvýše pěti lidí.

Pokud to vývoj epidemie dovolí, maturantům by se dveře škol mohly otevřít 11. května a skupinám školáků na prvním stupni základních škol 25. května. Nejméně počítá vláda do prázdnin s návratem žáků druhých stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

Ve čtvrtek vláda také o 14 dní urychlila harmonogram otevírání obchodů a služeb nebo konání některých akcí v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Kabinet tak rozhodl s poukazem na příznivý vývoj pandemie koronaviru v Česku. Po čtvrtečním rozhodnutí vlády také pátkem končí zákaz volného pohybu osob a cestování do zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme