V sobotu zatím přibylo 1247 nových případů. Nakažených je nyní téměř stejně jako vyléčených

V sobotu zatím v Česku přibylo 1247 nových případů nákazy koronavirem. Množství lidí aktuálně trpících covidem-19 je nyní 31 080. Vychází to z informací ministerstva zdravotnictví k sobotním 18.00. Ačkoli má nemoc u většiny nakažených mírný průběh, v poslední době strmě roste počet hospitalizovaných i zemřelých.

Praha (Aktualizováno: 18:52 26. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus v centru Brna. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V pátek počet případů nemoci covid-19 stoupl o téměř 3000, podobně jako ve čtvrtek. Přibylo 2946 nakažených, což je nejvýraznější denní nárůst za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku epidemie v Česku. Zároveň byl v pátek třetí nejvyšší podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu testů od začátku epidemie. Stoupl ze čtvrtečních 12,61 procent na 13,34.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno již 62 559 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v poslední době opakovaně překonávaly rekordy.

Během pátku zatím v Česku přibylo 1657 nově nakažených koronavirem. Nemocných je přes 31 000

Číst článek

Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí. Tento týden se nárůsty po většinu dní pohybovaly od zhruba 2300 po skoro 3000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na páteční tiskové konferenci uváděl, že nárůst nakažených nyní zpomalil. Oproti čtvrtku byl ale páteční počet nových případů o několik desítek vyšší. Prymula také v pátek řekl, že počet nových případů není rozhodující. Záleží podle něj na tom, zda narůstají počty hospitalizovaných vyžadujících plicní ventilaci nebo počty úmrtí. Jak množství hospitalizovaných, tak počet úmrtí však aktuálně výrazně stoupá.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Od začátku září se počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, zvýšil zhruba čtyřnásobně na 740. Téměř na čtyřnásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle posledních údajů ministerstva k čtvrtku jich bylo 151. Jen za tento týden už přibyly v nemocnicích asi dvě stovky nakažených.

Výrazně roste také množství nakažených koronavirem, kteří zemřeli. Za září se počet úmrtí lidí s covidem-19 zvýšil o více než třetinu na 581. Jen během tohoto týdne zemřelo skoro šest desítek nakažených.

Komunitní šíření v Praze

Případů covidu-19 přibývá nyní nejvýrazněji v Praze a okolí. Největší nárůst byl za posledních sedm dní podle údajů ministerstva v okrese Praha-východ, kde bylo zaznamenáno asi 210 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

V Praze bylo za uplynulý týden potvrzeno přes 205 případů covidu-19 na každých 100 tisíc obyvatel a v okrese Praha-západ zhruba 203 případů. V žádném jiném regionu republiky nárůst nepřesáhl dvě stovky nakažených.

Většina okresů na takzvaném semaforu, mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy koronavirem, je teď oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí ze tří. Praha je na mapě, zveřejněné ministerstvem v pátek, stále červená, tedy nejrizikovější.

V Praze se covid-19 šíří podle ministra Prymuly v řadě případů komunitně, kdy se nedaří najít konkrétní zdroj nákazy. Navíc ve městě roste podíl pacientů v rizikové skupině ve věku 65 let a více.

gak, aur, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme