Šíření koronaviru zrychluje, v týdnu přibylo 14 500 nakažených. Pacientů ve vážném stavu je ale méně

Za posledních sedm dní přibylo v Česku téměř 14 500 případů covidu. Je to zhruba o patnáct set víc než předchozí týden. Nejvíc pozitivních testů odhalily laboratoře v pondělí – 3272, poté denní počty postupně klesaly až ke čtvrtečním 2494 nákazám. Počet hospitalizovaných s koronavirem v mezitýdenním srovnání stoupl o 35 na 815. Pacientů ve vážném stavu naopak o 11 ubylo, před víkendem jich bylo 27. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v nemocnici Bulovka

Zájem o očkování mezi obyvateli stále je, přesto ale posilující dávku dostalo méně lidí, než kolik jich na ni má nárok (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šíření nákazy v poslední době zrychluje, denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání rostou 11 dní v řadě. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek očekává, že počty nakažených se proti nynějším údajům v říjnu a listopadu minimálně zdvojnásobí.

Dále roste incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K dnešku činilo 135, před týdnem bylo 112.

Počet nakažených covidem na podzim vzroste, velká vlna už by nás ale čekat neměla, myslí si Dušek

Číst článek

Nejvyšší incidence zůstává nadále v Královéhradeckém kraji se 153 případy, nejnižší je tento ukazatel šíření epidemie momentálně v Karlovarském kraji se 105 nakaženými.

V poslední době roste zájem o testování na koronavirus. Za uplynulý den laboratoře zpracovaly okolo 10 500 antigenních i PCR testů, což bylo dohromady o necelých 2000 víc než minulý čtvrtek.

Na testy podle odborníků nicméně chodí jen zlomek reálně nakažených. Buď příznaky nemají, nebo se s mírným průběhem vyléčí doma bez návštěvy lékaře. Covid má tedy násobně víc lidí, než uvádějí statistiky.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,07 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví víc než 320 tisíc, ve čtvrtek takových případů bylo 1150.

Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi 40 943 lidí s prokázaným covidem. Statistiky v poslední době uvádějí jednotky úmrtí za každý den.

Nové vakcíny proti covidu jsou určené jako booster, poskytují vyšší ochranu proti omikronu, říká Pavlovic

Číst článek

Zhoršení přijde s ochlazením

Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou přes 220 tisíc, tedy daleko méně, než kolik jich na ni má nárok. Ministerstvo a odborníci apelují zvláště na seniory a vážně nemocné, aby se nechali před nástupem podzimu přeočkovat.

Ve čtvrtek bylo očkováno skoro 7800 zájemců, asi o 700 víc před týdnem. Většina z nich si přišla pro posilující dávky.

Stát zatím nechystá kvůli šíření koronaviru jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Podle zástupců ministerstva zdravotnictví je situace klidná a počet lidí s covidem v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče je stabilní. Výraznější zhoršení epidemické situace může nastat s příchodem chladnějšího počasí, tedy v říjnu a listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme