Pomocná ruka pro Francii: Česko v pondělí přijme šest francouzských pacientů s nákazou koronavirem

Fakultní nemocnice Brno v pondělí přijme šest francouzských pacientů s nemocí COVID-19. Do Česka je dopraví letadlo, které by mělo přistát odpoledne. Tato pomoc není v Evropské unii ojedinělá. Jak řekl premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, Česko nabídlo víc míst pro zahraniční pacienty ve vážném stavu. Podobně jako Česká republika už dříve reagovaly i jiné země, které přijímají pacienty ze zahraničí.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice v Brně přijme v pondělí odpoledne pacienty s nákazou koronavirem | Zdroj: Wikimedia Commons

„Francie se na nás obrátila s žádostí o pomoc s hospitalizací svých pacientů. Vzhledem k dostatečné kapacitě jsme jim vyhověli,“ uvedl český premiér Babiš.

Mezi další země, které nabídly pomoc pandemií nejhůře zasaženým státům, patří vedle Česka také Německo. Pomoc nabízejí především ty státy, které si ji v současné situaci mohou vzhledem ke kapacitám lůžek na jednotkách intenzivní péče dovolit.

Na jednotkách intenzivní péče v Česku leží aktuálně 64 lidí s koronavirem, kapacita je 1679 lůžek

Číst článek

Podle osm let staré studie publikované v časopise Intensive Care Medicine má Německo na sto tisíc obyvatel víc než 29 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Česko 11. Nová studie zatím nevznikla.

Převoz nakažených

Pacienty ve vážném stavu s nákazou novým typem koronaviru většinou dopravují vojenská letadla. Německo jen minulý týden přijalo přes 50 italských pacientů. Na západě Německa zase nemocnice přijaly přes 60 pacientů z francouzského Alsaska, což je jeden z nejhůř postižených francouzských regionů.

Francie se snaží přemísťovat pacienty z nejhůře zasažených oblastí do nemocnic, které mají volné kapacity.

Vyčlenila na to vysokorychlostní vlak TGV, který se stal pojízdnou improvizovanou jednotkou intenzivní péče. Vlak vozí nemocné ze Štrasburku z Alsaska, na západ. Uvádí to stanice France 24. Nepřeváží pouze nakažené, ale také lékaře a další odborníky.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme