Primátor Hřib: Na uzavření středních škol nemáme právní nástroj, o základních se vůbec nevedla debata

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v pátek oznámil, že hlavní město bude po dohodě s hygieniky na koronavirovém semaforu červené. Zároveň oznámil distanční výuku na tamních vysokých školách. Základní školy ale zůstanou otevřené, ujistil primátor v rozhovoru pro Radiožurnál. V metropoli je nemocí covid-19 postiženo podle vyjádření hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové 29 škol a pozitivních je dohromady na tři desítky dětí a učitelů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Začněme tím základním. Od kdy má být Praha podle vašich informací na semaforu červená?
Semafor je vydáván v pondělí, takže de facto od pondělka. Semafor je záležitost, která je informativní, jedná se o doporučení pro hygienickou stanici, která na základě toho potom jedná. Projednali jsme situaci s hygieniky a je tam shoda na tom, že bude provedeno opatření ve smyslu zavedení distanční výuky na vysokých školách platné od pondělí. Bude zavedeno na tři týdny. Budou tam ale určité výjimky pro lékařské fakulty a laboratorní předměty, kde je přítomnost nezbytná.

Lidi nedodržují základní hygienu, koronavirus se tak dramaticky šíří, míní vládní epidemiolog

Číst článek

Vy jste na twitter také napsal, že jste se s hygieniky dohodl na distanční výuky i pro střední školy. Pak jste to v České televizi upravil s tím, že si hygienici nechávají uzavření středních škol jako další možnost. Mohl byste nařídit uzavření středních škol i bez doporučení hygieniků?
Touto možností jsem se intenzivně zabýval v průběhu týdne. Přikláněl jsem se k tomuto opatření přikročit, nicméně bylo vyhodnoceno, že neexistuje právní nástroj, kterým bychom mohli naše školy zřizované magistrátem, což je velká část, převést na distanční výuku bez rozhodnutí hygieny.

Platí totéž o základních školách?
Ne, o nich se v tomto ohledu vůbec nevede debata. Zůstanou zcela určitě otevřeny pro prezenční výuku, zůstane jenom povinnost roušek. Vycházíme z čísel ÚZIS pro Prahu, na nichž je jasně vidět, že dochází k exponenciálnímu šíření a z mého pohledu není možné čekat, až školy začneme zavírat z důvodu karantén pedagogů a podobně.

Ještě jsou tu soukromé školy, tam je to jak?
V momentě, kdy nařízení vydá hygiena, to pochopitelně bude platit pro všechny školy bez ohledu na zřizovatele, ať už jsou státní, soukromé, církevní a tak dále.

Stav nebezpečí

U vysokých škol bude opatření platit od pondělí 21. 9. Jaké jsou tam výjimky?
Výjimky budou přesně uvedeny v rozhodnutí hygienické stanice, které teď nemám po ruce. Pokud si to pamatuji správně, jak mi to četla hlavní pražská hygienička, paní doktorka Jágrová, tak jsou tam výjimky pro individuální konzultace, laboratorní předměty a výjimky pro klinickou výuku na lékařských fakultách.

Praha na semaforu zčervenala. ‚Ústřední krizový štáb obnoví svou činnost,‘ řekl Babiš

Číst článek

Může červená barva na semaforu znamenat i omezení pro lidi, kteří do Prahy dojíždí za prací a do škol?
Sama o sobě neznamená červená barva na semaforu žádná opatření, semafor funguje jako varování.

Uvažujete o vyhlášení stavu nebezpečí?
Stav nebezpečí se vyhlašuje tehdy, kdy je situace nezvládnutelná běžnými správními postupy a je nutné navýšení pravomocí. To by nastalo v případě přeplnění nemocnic a podobně. V takové situaci zatím nejsme.

Budou zaváděna další opatření?
Měl by být upřesněn režim návštěv pobytových zařízení sociální péče a zdravotnických zařízení. Vyjma toho, co jsem vyhlásil nyní, ale žádná další opatření zatím v plánu nejsou.

Patricie Strouhalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme