Situaci máme pod kontrolou. Hlavní je, že počet hospitalizovaných klesá, říká Vojtěch

V Česku klesá počet hospitalizovaných na covid-19, což je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) klíčové. Na tiskové konferenci řekl, že situace je pod kontrolou, přestože v Česku zůstává několik lokálních ohnisek. Ve Spojených státech se naopak koronavirus potvrdil již u více než dvou milionů lidí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vlastní statistiky. USA jsou podle absolutních čísel zdaleka nejvíce zasaženou zemí na světě.

Tento článek je více než rok starý.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 11:34 11. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Vojtěcha ve většině regionů nejsou nově nakažení. „Počty vyléčených stabilně stoupají, podíl zemřelých stagnuje, případně v čase klesá. Jsou to data, která nás mohou naplňovat optimismem, že plošně máme situaci pod kontrolou,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví.

První z vlaků s ochrannými pomůckami dorazí do Česka v neděli, oznámil ministr Hamáček

Číst článek

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo za poslední týden více než pět nových případů jen ve 14 ze zhruba 400 regionů, na něž statistici pro potřeby sledování nákazy zemi rozdělili.

Epidemie má lokální ohniska zejména v Moravskoslezském kraji a Praze, dále na Olomoucku a částečně ve Středočeském kraji. Například na Karvinsku stále platí přísnější opatření než ve zbytku republiky. Hromadných akcí se může v tomto regionu účastnit jen 100 lidí, zároveň jsou zde omezené návštěvy nemocnic a sociálních nařízení.

„Plošné testování teď nedává smysl,“ uvedl Vojtěch. Zároveň vysvětlil, proč podle ministerstva klesají počty testovaných. „Je to zkrátka odraz situace. Pokud je dnes ve většině regionů prakticky nulový výskyt, tak není efektivní a bylo by i vyhazování peněz testovat plošně,“ dodal.

Článek pokračuje pod reportáží:

Situace v USA

Jednotlivé americké státy v posledních týdnech začaly uvolňovat ochranná opatření a znovu otevírat tamní ekonomiku. S tím podle Reuters souvisí mírný nárůst denního počtu hlášených případů, který nyní země zaznamenává po pěti týdnech poklesu.

Současný vývoj však může být také důsledkem soustavného zvyšování testovací kapacity. USA zaznamenaly 5. června rekord, když tamní laboratoře zpracovaly 545 690 vzorků za den.

‚Nutně potřebujeme další pomoc.‘ Sdružení pro leteckou dopravu vyzvalo Česko, aby podpořilo aerolinky

Číst článek

Podle tamních zdravotnických úřadů se první případ koronaviru objevil v zemi v lednu, prvního milionu potvrzených nálezů SARS-CoV-2 země dosáhla 28. dubna. V červnu se průměrný denní nárůst zatím pohybuje kolem 21 000 nakažených, zatímco v dubnu to bylo 30 000 a v květnu 23 000.

Experti nyní s obavami sledují, zda do vývoje pandemie nepříznivě nezasáhne současná vlna protestů proti rasismu a policejní brutalitě. I přesto, že na mnoha místech stále platí společenské restrikce, vyšly v posledních 14 dnech do ulic desítek měst statisíce lidí.

Ačkoliv řada z nich nosí roušky, lékaři upozorňují, že riziko šíření nákazy je v takových podmínkách značně vysoké.

V USA nyní vyjdou každý den pozitivní asi čtyři až sedm procent provedených testů. Světová zdravotnická organizace přitom upozorňuje, že by země neměly rušit ochranná opatření, dokud nebude tento údaj pod hranicí pěti procent alespoň 14 dní v řadě. Na vrcholu pandemie v dubnu bylo v USA pozitivních 25 až 50 procent všech prováděných testů.

V Brazílii počty rostou

V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1274 pacientů kvůli komplikacím v souvislosti s nemocí covid-19. To je o dva více než o den dříve. Nakažených přibylo 32 913 a jejich celkový počet činí 772 416. Informovala o tom agentura Reuters.

Co do počtu infikovaných koronavirem je Brazílie po Spojených státech druhou nejzasaženější zemí na světě. Více mrtvých v souvislosti s covidem-19 než tato země s 212 miliony obyvatel evidují jen USA a Británie. Celková smrtelná bilance se v Brazílii vyšplhala na 39 680, v Británii zemřelo asi 41 130 lidí a ve Spojených státech přes 112 000 osob.

Ve městě Sao Paulo se ve středu, zatím jen na několik hodin, otevřela většina z obchodů, které musely mít v posledních dvou měsících zavřeno. Agentura AP uvedla, že se kvůli tomu rychle zaplnily autobusy i metro v brazilském nejlidnatějším městě a mnoho lidí ignorovalo pravidla ohledně dodržování bezpečných odstupů.

Řada z těch, kteří se do práce nebo za nákupy vydali městskou hromadnou dopravou, navíc neměla v rozporu s nařízením místních úřadů roušky. V Sao Paulu i Riu de Janeiru se dnes mají otevřít nákupní centra.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 dlouhodobě bagatelizuje a preventivní opatření proti šíření koronaviru odmítá s tím, že ohrožují ekonomiku. Restrikce ve snaze omezit šíření nemoci zavedly jen jednotlivé státy brazilské federace.

Ve středu Bolsonaro řekl jisté herečce, aby „vypadla“ ze shromáždění jeho stoupenců, kteří přišli před prezidentovu oficiální rezidenci v Brasílii. Stalo se to kvůli tomu, že kritizovala jeho přístup k pandemii covid-19.

Lidé v Brazílii přicházejí o zdroje obživy, omezení proto začaly rušit i dva koronavirem nejhůře postižené státy federace – Sao Paulo a Rio de Janeiro. | Zdroj: Reuters

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme