Jeden cestující ve speciálu do Tokia měl mutaci delta. ‚Není jasné, zda se nakazili z jednoho zdroje‘

Hygienici odmítli potvrdit či vyvrátit, že nákazu v letadle na olympijské hry do Tokia rozšířil lékař Vlastimil Voráček, který byl prvním pozitivně testovaným. Podle šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové bude obtížné určit, zda se cestující nakazili z jednoho zdroje. Zároveň informovala, že jeden z šesti pozitivně testovaných měl mutaci koronaviru delta, dříve označovanou jako indickou.

Praha (Aktualizováno: 17:21 3. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jestli se všichni pozitivně testovaní sportovci a členové olympijského týmu nakazili od jedné osoby, není podle šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové možné s jistotou určit.

Hygienici: Jeden z nakažených z olympijského speciálu do Tokia má tři pozitivní kontakty v Česku

Číst článek

„Bude velmi obtížné určit, zda se nakazili z jednoho společného zdroje,“ uvedla. „Časová souslednost tady je, ale dokud nebudeme mít genotypizaci, nemůžeme to s jistotou říct,“ podotkla.

Pro přesné určení genetické informace viru by bylo třeba mít k dispozici pozitivní vzorky nakažených. Přímo z Japonska se je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové získat nepodařilo ani diplomatickou cestou. „Máme ale z dneška informaci o tom, že jeden vzorek je varianta delta,“ dodala v úterý Jágrová. 

Další vzorky k rozboru odebrali v Tokiu pozitivně testovaným také po návratu do Česka. S největší pravděpodobností z nich ale informace, které by pomohly určit, kdo nákazu rozšířil, nebude možné získat. Jeden vzorek, který je hraniční, podle Jágrové poslali do Národní referenční laboratoře k sekvenaci.

O konkrétních osobách hygienici mluvit nechtěli. Mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík na úterní tiskové konferenci uvedl, že se ze zákona orgán ochrany veřejného zdraví nemůže vyjadřovat k osobním údajům. 

Tři nakažení v Česku

Jeden z nakažených ze speciálu do Tokia se den před odletem setkal se třemi lidmi, kteří byli později také pozitivně testováni. První příznaky měl jeden z této trojice už v den odletu speciálu 16. července, pozitivní výsledek testu na covid-19 mu pak vyšel 18. července.

Nakažený ze speciálu nicméně pro hygieniky neuvedl, že by věděl, že jeden z jeho blízkých měl takové obtíže, dodala Jágrová.

Hygienici také uvedli, že pět ze 42 lidí na palubě nebylo očkovaných. Jedním z nich je lékař Vlastimil Voráček.

Pravděpodobnost, že doktor byl prvním nakaženým, je vyšší než u ostatních, říká virolog Černý

Číst článek

Hygienici také už v pondělí zhodnotili protiepidemická opatření, která byla pro let do Tokia stanovená. Všichni členové posádky absolvovali PCR test, 42 cestujících bylo testováno 96 a 24 hodin před odletem s negativním výsledkem.

Podle Svrčinové nikdo před cestou hygieniky nekontaktoval, aby s nimi opatření konzultoval.

„Nebyli jsme kontaktováni před olympijskými hrami ze strany olympijského výboru s nějakými radami. Pro futuro bych doporučovala, aby s námi organizátor takové akce vstoupil v jednání,“ dodala.

Kvůli covidu-19 přišli o start na hrách plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou, cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček.

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner mohli hrát až od druhého utkání a vypadli ve skupině. Dalším sportovcům se coby blízkým kontaktům účast na hrách zkomplikovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme