Babiš: Živnostníci dostanou za květen od státu 15 tisíc korun, vláda je připravena i na platby za červen

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření kvůli koronaviru, dostanou za květen od státu jednorázový příspěvek 15 tisíc korun. Deníku Právo to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda je podle něj v případě potřeby připravena i na platby za červen. Za období od 12. března do 30. dubna činí příspěvek 25 000 korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České firmy tíží kvůli současné pandemii nového koronaviru platební neschopnost | Zdroj: Úřad vlády ČR

„V každém případě platí, co jsme slíbili. Podpora osob samostatně výdělečně činných bude proplacena i za květen. Červen rozhodneme podle situace v květnu,“ sdělil Právu předseda vlády Andej Babiš.

„K tomu navíc budeme poskytovat kompenzaci za zaměstnance, má-li je živnostník,“ zmínil dále Babiš kurzarbeitový program příspěvků na mzdy Antivirus. „Vláda chce a bude pomáhat živnostníkům, kteří tuto krizi nezpůsobili, ale pandemie je připravila o příjmy,“ dodal premiér.

Podle plánu postupného rozvolňování opatření mají zůstat některé provozovny uzavřeny déle. Třeba kadeřnictví mají otevřít až 25. května, divadla nebo hotely až 8. června.

Vláda na předchozích jednáních schválila, že osobám samostatně výdělečně činným, jejichž podnikání se dotkla opatření proti koronaviru, vyplatí jednorázovou částku 25 tisíc korun.

O ,pětadvacítku‘ je zájem

„Nárok na tuto podporu budou mít i lidé, kteří podnikají na vedlejší činnost a mají stížené podnikání v důsledku koronaviru,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Program spravuje finanční správa. Cílem je, aby žadatelé získali peníze už během dubna. Podporu správa vyplatí na základě vyplněného formuláře a čestného prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku.

Dále musí žadatel zadat číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. Žádosti správa přijímá přes datovou schránku, poštou, prostřednictvím podatelen a sběrných boxů umístěnými před finančními úřady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme