Ve čtvrtek přibylo 163 nakažených. Podíl pozitivních testů je oproti minulému týdnu vyšší

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem. Pacientů nemocnic s covidem-19 bylo ke čtvrtku 107, tedy nejméně od začátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Navzdory poklesu počtu nově nakažených ale stoupl podíl pozitivních testů. Oproti minulému týdnu totiž ve čtvrtek stejně jako v předchozích dnech výrazně ubylo testovaných.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkovací centrum O2 universum | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet testovaných se ve čtvrtek ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne snížil skoro o pětinu. Důvodem byl pokles počtu antigenních testů z více než 160 000 za předešlý čtvrtek na zhruba 123 000. PCR testů naopak přibylo přibližně 5000 na celkových 26 000.

Kvůli úbytku testovaných tak i navzdory poklesu počtu nových případů covidu-19 stoupl u nejpočetnější kategorie prováděných testů – preventivních a plošných – podíl pozitivních z 0,03 procenta za předchozí čtvrtek na 0,04 procenta. Také u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl zvýšil z 0,84 procenta na 0,94 procenta. Pouze u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 0,37 procenta na 0,22 procenta.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel, ve čtvrtek stagnovalo. Stejně jako ve čtvrtek činilo devět případů. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30 275 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 000. I denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních týdnech jsou v řádu jednotek. Za pondělí dokonce ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což byl první den bez úmrtí nakaženého koronavirem od začátku loňského září.

Postupně se snižují rovněž počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Ke čtvrtku jich byla zhruba stovka, z toho 14 lidí bylo ve vážném stavu. Přitom ještě zhruba před měsícem bylo hospitalizovaných přes tisícovku a ve vážném stavu byly asi dvě stovky pacientů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme