Česko se v indexu PES vrátilo do nejvyššího pátého stupně. Rizikové skóre stouplo na 77

Index rizika protiepidemického systému PES se v neděli po měsíci vrátil na nejvyšší stupeň. Vzrostl ze sobotních 73 bodů na 77 bodů ze sta. Důvodem je nárůst průměrného počtu nově nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní ze sobotních 954 na 964. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V sobotu pak zrychlil nárůst případů nemoci covd-19, v Česku přibylo 5118 nakažených - o zhruba 300 více než minulý týden.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování zaměstnanců na Covid-19 v domově seniorů.

Skóre protiepidemického systému se v nedělí vrátilo do nejvyššího pátého stupně (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V nemocnicích je podle statistik ministerstva nyní 5456 lidí s covidem-19. Jejich počet klesá od pondělka, kdy jich bylo 6153. Počet pacientů ve vážném stavu se však výrazněji nezměnil, aktuálně je jich 1086. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají. Nemocnice v Česku jsou kvůli epidemii v současnosti přetížené.

Volné kapacity lůžek pro pacienty s covidem-19 v nemocnicích v Česku už od loňského podzimu navzdory občasným výkyvům postupně klesají. K nedělnímu ránu bylo podle ministerstva zdravotnictví volných 17 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP) a 29 procent standardních lůžek s kyslíkem. Například z přístrojů pro umělou plicní ventilaci byla volná jen asi třetina.

Největší počet případů nákazy v republice byl za uplynulých sedm dní zaznamenán na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji, a to 1279 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Na Chebsku a Sokolovsku v Karlovarském kraji bylo nakažených přes 1100. Tyto tři okresy vláda v pátek kvůli šíření nemoci uzavřela do karantény. Naopak nejméně nových případů mělo za uplynulý týden Vsetínsko ve Zlínském kraji, kde přibylo jen zhruba 186 nakažených na 100 000 obyvatel.

Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, se potvrdilo přibližně 1,09 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 18.143 lidí s covidem-19. Denní počty úmrtí nakažených se pohybují většinou kolem 120.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo zatím k sobotnímu večeru přes 448 000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dosud dostalo téměř 162 000 lidí. V sobotu zdravotníci aplikovali asi 3800 dávek vakcín, což je zhruba o 700 více než před týdnem. Zhruba 2500 lidí dostalo v sobotu druhou dávku vakcíny.

Ukazatele PES

Ze čtyř ukazatelů pro výpočet skóre PES stoupl ještě velmi mírně čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak tzv. reprodukční číslo a podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, mírně klesly. Reprodukční číslo udávající průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, se i přes mírné snížení drží dál na zhruba 1,05.

V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Od 14. ledna do 13. února se rizikové skóre PES drželo pod spodní hranicí pátého stupně, která činí 76 bodů. Při loňském zavedení systému PES ministerstvo uvádělo, že by mělo být zváženo zmírnění opatření, pokud skóre rizika zůstane aspoň sedm dní v nižším pásmu. Vláda ale od lednového poklesu indexu na čtvrtý stupeň naopak mezitím některá opatření ještě zpřísnila.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme