Vojtěch: Bezinfekčnost pro kroužek nebudou muset mít děti ze stejné školy nebo neměnného kolektivu

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření covidu-19 to v pondělí schválila vláda, řekl po jednání novinářům ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

Praha (Aktualizováno: 18:43 27. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při účasti 20 a více osob při volnočasových aktivitách doposud stát požaduje prokázání bezinfekčnost. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Při účasti 20 a více osob při volnočasových aktivitách nyní stát požaduje předložení negativního testu na covid-19, dokladu o prodělání nemoci nejvýše před 180 dny či dokončené očkování.

Nutné to nově nebude v případě dětí z jedné školy či neměnných kolektivů, i kdyby byly z různých škol.

„Bude nutné v tomto směru vést evidenci účastníků, aby bylo snazší trasování, pokud se objeví případy infekce,“ doplnil Vojtěch.

K rozvolnění testování na covid na kroužcích vyzvali ministra již dříve zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže.

Předseda ČRDM Aleš Sedláček v pondělí změnu v přístupu uvítal. Podle něj se tím srovnají podmínky pro vstup dětí do škol a do pravidelných volnočasových aktivit. „Rodičům i dětem to výrazně zjednoduší trávení volného času. Neznamená to však, že by organizátoři rezignovali na bezpečnost. Stále velmi zodpovědně posuzují, koho k volnočasovým aktivitám připustí,“ řekl.

Rozvolnění se týká i školních návštěv na různých akcích či v ubytovacích zařízeních.

„V rámci ubytovacích služeb, pokud jsou poskytovány v rámci vzdělávání výhradně dětem jedné školy, nebude nutné vyžadovat test. Stejně tak u skupinových prohlídek zoologických a botanických zahrad či muzeí,“ řekl Vojtěch. Pravidla jsou shodná i pro dospělé, kteří děti doprovázejí, doplnil.

Stejná pravidla pro sport

Amatérští i profesionální sportovci v počtu do 20 osob nebudou potřebovat test znovu v případě, že se jedná o stálou skupinu, dodal Vojtěch.

„Pokud jde o nepravidelné aktivity, proměnný kolektiv, kde se ad hoc scházejí různé skupiny, tam test vyžadován bude,“ řekl. Výsledek antigenního testu pro takové případy bude platný sedm dní.

O dětské zájmové kroužky je po covidové pauze obrovský zájem. Některé se ale zdražily

Číst článek

Kabinet jednal i o pravidlech pro zakrývání dýchacích cest při říjnových sněmovních volbách. Povinnost ve volebních místnostech bude obdobná té z obchodů či hromadné dopravy, řekl Vojtěch.

Také výjimky budou v opatření stejné. Týkat se tedy budou například lidí, kterým nedovoluje nosit ochranu úst a nosu zdravotní stav, případně osob s poruchou autistického spektra.

Ministr rovněž oznámil, že stát doobjedná 1,6 milionu testů na covid-19 pro školy za 30,2 milionů korun. Budou k dispozici, pokud by bylo lokálně nutné testování, dodal.

Všichni cizinci budou také znovu moci žádat o víza v Česku, což dosud kvůli epidemii covidu nemohli. Ministerstvo upravilo opatření, které zrušil soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme