Koordinátor intenzivní péče: Končí u nás neočkovaní a dříve zdraví lidé bez přidruženého onemocnění

Jedním z regionů, kde je nárůst nakažených koronavirem momentálně nejvážnější, je Moravskoslezský kraj. Několik tamních nemocnic vyhlásilo plošný zákaz návštěv, další se k tomuto kroku chystají. „V intenzivní péči je většina pacientů neočkovaná, zhruba 75 procent. Lidé, kteří jsou očkovaní a dostanou se na JIP, jsou pacienti kolem 80 let a více,“ řekl Radiožurnálu krajský koordinátor intenzivní péče Peter Sklienka z Fakultní nemocnice Ostrava.

Praha/Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Petera Sklienky jsou tři čtvrtiny pacientů na JIP lidé bez očkování proti coviud-19 | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Můžete nejdříve krátce přiblížit, jaký je aktuální stav ve vašem regionu, pokud jde o počty hospitalizovaných pacientů a pacientek s těžším průběhem covidu-19?
Bohužel, trend stoupajícího počtu hospitalizací pacientů s infekcí covid-19 je patrný. Máme 140 pacientů v celém regionu, každý den přibývá 15 až 20 nových pacientů,18 pacientů je na ARO/JIP, šest z nich je na umělé plicní ventilaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Peterem Sklienkou, staničním lékařem Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče ostravské Fakultní nemocnice

Máte ale ještě dostatečné rezervy na další případný a pravděpodobný nárůst hospitalizací?
Všechny nemocnice v celé republice i celosvětově před sebou hrnou obrovské množství pacientů, kterým bylo nutné odložit jejich zdravotní péči, protože jsme měli v předchozích vlnách zahlcené nemocnice lidmi, kteří se dusili a potřebovali akutní péči a byli ohroženi na životě. Snažíme se v maximální možné míře poskytovat plnou péči i těmto pacientům. Mnohdy se setkáváme s pokročilými nálezy. Pochopitelně se budeme snažit do poslední chvíle péči poskytovat naplno a paralelně pojmout i počet pacientů s akutním infekčním onemocněním covid-19. Rezervy každého systému jsou konečné.

Jaký je podíl očkovaných a neočkovaných osob proti covidu-19 na JIP a jaký je jejich profil, pokud jde o věk, rizikové předpoklady ve vztahu ke covidu-19 apod.?
V intenzivní péči je naprostá většina pacientů neočkovaná, zhruba 75 procent. Lidé, kteří jsou očkovaní a dostanou se na JIP, jsou pacienti vyšších věkových kategorií, kolem 80 let a více. Jsou to i pacienti, kteří mají velice závažné přidružené onemocnění, typu nádorového onemocnění, závažného dlouhodobého postižení imunity, prostě limitující onemocnění.

Naopak u neočkovaných pacientů je patrný výrazně nižší věkový průměr. Ve většině případů se jedná o lidi, kteří jsou zdraví a přichází z dobré kondice.

‚Virus se neptá‘

Je možné se optat, zda a jak obvykle neočkovaní nebo jejich blízcí vysvětlují, že vakcinaci neabsolvovali?
Neptáme se je na to z několika důvodů – když se k nám dostanou, tak se dusí. Pro lidskou bytost není nic horšího než se dusit. Lidé bojují o každý nádech a ani by neměli sílu na to odpovědět. Ptát se je na něco, co bylo v minulosti, v této situaci není etické.

V neposlední řadě ve velké většině případů se jedná o lidi, které bych nazval popírači covidu a odpůrci vakcinace. Virus je zákeřný v tom, že se člověka neptá, jestli na něj věří, nebo ne. Pokud se s člověkem setká, tak využije všechny možnosti, aby do člověka pronikl a vyvolal těžké onemocnění.

Do jaké míry vážnější průběh nemoci a její symptomy korespondují s případy z předchozích vln nákazy?
Vážné projevy jsou identické. Jedná se o skutečně devastující postižení plic. Lidé se k nám do nemocnice dostávají v situaci, kdy je na prvních rentgenových snímcích a CT vyšetřeních patrné devastující poranění plic ve smyslu tzv. vazivovatění tkáně, plus další přidružená onemocnění, jako postižení krevní srážlivosti nebo cévního systému.

Je v případě očkovaných osob na JIP patrný odlišný průběh onemocnění?
To si netroufám říci. U očkovaných osob se mnohdy ke covidu přidávají a dominují projevy jiného základního onemocnění. Jsou to bohužel mnohdy pacienti s různými typy postižení a nádorových onemocnění, leukémií apod. U nich se projevy covidu a dalších onemocnění kombinují, kdežto u neočkovaných dominují v absolutní většině klinické projevy těžké covidové infekce a těžkého covidového zápalu plic.

Jaroslav Beránek, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme