Testy ve středu odhalily 223 nakažených koronavirem. Nejvíce případů má Praha, nejméně Zlínský kraj

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší incidenční číslo má za poslední týden Praha s 26 případy (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, bylo ke čtvrtečnímu dni podle dat ministerstva zdravotnictví na hodnotě 1,11. Mírně tak kleslo, ve středu činilo zhruba 1,13.

Hlášení z nemocnic: v červnu zemřelo s covidem 74 lidí. ‚Účinek vakcín je vysoký,‘ říká šéfstatistik Dušek

Číst článek

Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, ke čtvrtečnímu ránu stouplo ze středečních 11 na 12.

Původně ministerstvo už ve středu uvádělo, že incidenční číslo stouplo na 12, ve čtvrtek ale středeční údaj revidovalo.

Incidenční číslo rostlo nebo stagnovalo ve většině regionů. Výrazně stouplo oproti středě například v Karlovarském kraji, a to o polovinu z šesti na devět případů za týden na 100 000 obyvatel.

Nejhorší zůstává situace v Praze s 26 případy. Nejnižší je naopak stále incidenční číslo ve Zlínském kraji s pěti případy a na stejnou úroveň se číslo dostalo také v Královéhradeckém kraji.

Počty testů se snižují

Zatímco nárůst počtu případů covidu-19 zrychluje, počty provedených testů se snižují. Minulý týden ve středu bylo PCR testů provedeno zhruba 31 000 a antigenních testů 53 000, kdežto tento týden ve středu jen 29 000 PCR testů a 48 000 antigenních.

Podíl zaznamenaných případů covidu-19 na počtu provedených testů proto roste. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl odhalených případů nákazy vzrostl z 0,10 procenta za předchozí středu na 0,13 procenta.

Podíl pozitivních stoupl také u epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, a to z 0,60 na 0,69 procenta. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních stagnoval na 2,03 procenta.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, byl ve středu podobný jako před týdnem. Předchozí středu bylo hospitalizovaných 51 a tento týden ve středu 53, z toho 15 ve vážném stavu.

Za týden tři úmrtí

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30 372 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní byla podle ministerstva zaznamenána tři úmrtí s covidem-19.

Očkováno proti covidu-19 bylo ve středu 49 966 lidí, přibližně o tisícovku více než před týdnem. V posledních týdnech ale denní počty očkovaných postupně klesají.

Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě skoro 100 000 lidí denně, tento a minulý týden už bylo očkovaných jen kolem 50 000 za den. Dávek vakcín bylo v Česku podáno od začátku očkování loni v prosinci celkem 10,8 milionu a přes 5,2 milionu lidí bylo plně naočkováno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme