Testování na covid čeká další školy v Česku. Povinnost se rozšíří do dalších 23 okresů

Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů, celkem se tak žáci a studenti budou testovat v 31 okresech. Rozhodla o tom v pondělí ráno vláda. Se zavedením plošného testování ministerstvo zdravotnictví nepočítá, řekl po jednání Ústředního krizového štábu jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:51 1. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve všech školách platí stejně jako letos na jaře či loni kvůli epidemii covidu-19 přísnější hygienická opatření, například častější používání dezinfekce nebo větrání. Na chodbách či v šatnách budou navíc povinné roušky, při výuce nikoliv.

Povinné testování ve školách se příští pondělí rozšíří o 23 okresů na 31 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jde o tyto lokality: hlavní město Praha a dále pak: Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín,“ vyjmenoval na twitteru ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

Nová opatření: hospody kontrolují bezinfekčnost, testy platí kratší dobu, ne vždy jsou zdarma

Číst článek

Hranici pro povinné testování určila ministerstva na více než 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v okrese. Takových bylo v sobotu 31 z celkem 77 českých okresů.

Hasiči k tomu v týdnu rozvezou 575 tisíc antigenních testů. 

„Během dneška bychom měli dostat distribuční seznam. Podle něj pak testy připravíme. Od zítřka by měli hasiči začít s rozvozem,“ uvedl v pondělí na twitteru předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Na testování se využijí antigenní testy se samoodběrem z přední částí nosu, které již na jaře pořídilo ministerstvo školství se Správou státních hmotných rezerv. V jejích skladech zůstanou po rozvozu do jmenovaných okresů zhruba dva miliony testů, uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Neočkované žáky v osmi regionech s nejhorší epidemickou situací čeká první testování na covid-19 nyní v pondělí. Půjde o okresy České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.

Tyto okresy překročily týdenní hranici 300 nově infikovaných na 100 tisíc obyvatel k neděli 17. října. První kolo testování by se mělo týkat asi 165 tisíc žáků.

V neděli přibylo 2749 nakažených, o tisíc víc než před týdnem. Incidenční číslo se zvýšilo o devět

Číst článek

Pokud se děti odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset při výuce nosit roušku. Pokud se odmítnou testovat, nebudou moct ve škole cvičit, zpívat budou moci s dvoumetrovým rozestupem a v jídelně budou muset sedět 1,5 metru od ostatních.

Výjimku mají děti s psychickou poruchou nebo vážným zdravotním problémem. Testovat se také nemusejí žáci, kteří jsou očkovaní, v posledním půl roce prodělali covid nebo mají doklad o negativním testu z jiného odběrového místa. Stejná pravidla platí pro zaměstnance škol.

Hamáček v pondělí novinářům řekl, že se ptal ministerstva zdravotnictví, zda nebude ve školách zavedeno testování plošné. „Bylo mi řečeno, že se s tím nepočítá, že to není v souladu s metodikou,“ uvedl.

Ministerstvo školství má rezervu asi tří milionů antigenních testů na covid-19. V základních a středních školách v celém Česku je zhruba 1,4 milionu žáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme