Vakcíny dorazí na Vysočinu až na Silvestra, zájem o očkování má nejméně polovina zdravotníků

Na Vysočině se termín doručení prvních 975 dávek vakcíny proti covidu-19 posunul na Silvestra. Očkování zdravotníků v jihlavské nemocnici tak začne nejdřív 2. ledna, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD). Kraj očekává dodávku vakcíny od neděle, převezme ji nemocnice v Jihlavě. Odtud bude vakcína do pěti dnů rozvezená do zbývajících čtyř krajských nemocnic.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Kay Nietfeld | Zdroj: Reuters

Kraj původně čekal dodávku vakcíny společnosti Pfizer mezi 27. až 29. prosincem. V pondělí dostal 3000 karet, do nichž se budou zapisovat údaje o očkování.

Poslední informace z ministerstva zdravotnictví podle Novotného je, že by vakcína měla být na Vysočině 31. prosince, kraj je připravený ji převzít. O očkování má podle náměstka v nemocnicích zájem minimálně polovina zdravotníků, počet se zvyšuje.

Babiš chce, aby se z ampule vakcíny využilo šest dávek místo pěti. ‚Poslední se hází do koše,‘ řekl

Číst článek

Počet hospitalizovaných s covidem-19 podle Novotného poslední dny v krajských nemocnicích na Vysočině zase stoupá.

„Jestliže jsme vstupovali do vánočních svátků se 150 až 160 covid pozitivními pacienty, tak jsme teď na 220,“ uvedl k jejich celkovému počtu. Nejvytíženější jsou podle náměstka nemocnice v Havlíčkově Brodě a v Novém Městě na Moravě, které mají téměř stoprocentně obsazená standardní lůžka pro pacienty s covidem-19. Zvyšuje se také počet nakažených zaměstnanců nemocnic.

Na Vysočině teď krajská hygienická stanice eviduje 3909 obyvatel nakažených covidem-19. Během epidemie, která začala letos na jaře, zemřelo v kraji 495 lidí, u nichž se nákaza prokázala. V protiepidemickém systému ČR (PES) má Vysočina index rizika 71 z možných 100, což odpovídá průměru v Česku. Od 25. prosince index rizika na Vysočině klesl o deset bodů a od neděle odpovídá čtvrtému stupni, přičemž nejvyšší pátý stupeň začíná na 76 bodech.

V České republice začalo očkování proti nemoci covid-19 v neděli. Prvních 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech dostaly čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice. Nejdříve budou očkováni zdravotníci či ohrožení senioři. Další populace přijde podle odhadů na řadu zhruba koncem března. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme