Riziko šíření koronaviru je vyšší, varuje sociolog. Lidé obnovili kontakty, scházejí se jako před epidemií

Češi podle průzkumu sociologa Daniela Prokopa v posledních dvou týdnech obnovili kontakty ve stejném počtu jako před epidemií nového typu koronaviru. Varuje před tím, že kvůli tomu se může od jednoho nakaženého nemoc šířit mezi víc lidí. Zohlednit by se to podle Prokopa mělo i při posuzování současné situace na Karvinsku, řekl ve středu na semináři ve sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se začali stýkat se stejným množstvím lidí jako tomu bylo před epidemií. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prokopova výzkumná organizace PAQ Research sleduje 2500 respondentů pravidelně od poloviny března. Mimo jiné se zajímá také o to, jakým aktivitám se lidé věnují nebo s kolika lidmi se v uplynulém týdnu potkali.

Roušku nenoste, dál si ale myjte ruce a dodržujte rozestupy, říká hlavní hygienička Rážová

Číst článek

„Před krizí se lidé v průměru za týden delší dobu stýkali s 19 lidmi za týden. Poslední dva týdny v červnu se kontakty vrátily na předkrizovou dobu,“ uvedl. V době epidemie sociologové zaznamenali pokles o zhruba čtyři až šest lidí týdně, zhruba polovina lidí se ale omezila jen na svou rodinu a domácnost.

Lokální ohniska

V posledních dvou týdnech se lidé vrátili podle průzkumu k 18 kontaktům. „Až teď přichází maximální riziko, že se mohou lokální ohniska šířit mezi velké množství lidí, protože je více interakcí,“ dodal. Nákaza tak podle něj může putovat i mezi regiony.

Na takové případy v pondělí upozornilo na tiskové konferenci i ministerstvo zdravotnictví. Například firma pořádala večírek pro zaměstnance s účastí zhruba 50 lidí, přijeli z celé země. Nakazili se tam lidé z několika krajů.

‚Jsem naštvaný.‘ Pro statisíce Němců znovu platí přísná karanténní pravidla, volají po odpovědnosti

Číst článek

Prokop připomněl, že německý okres Gütersloh, kde se na jatkách nakazilo přes 1500 zaměstnanců, byl v karanténě, zatímco Karvinsko s nakaženými převážně v dolech OKD uzavřeno nebylo. Od začátku epidemie v březnu tam bylo nakažených 1528 lidí.

Ohnisko na Karvinsku tvoří až dvě třetiny nově nakažených v Česku. Většina nemá žádné příznaky

Číst článek

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale krajská hygienická stanice v Moravskoslezském kraji čte data o vývoji epidemie správně. „Chtěl bych poděkovat, že čtou data tak, jak mají. A nedochází k uzavírání věcí a omezování lidských svobod,“ řekl Dušek.

Podle něj je situace specifická tím, že většina nakažených nemá žádné příznaky nebo stůňou velmi mírně. Počty hospitalizací kvůli covidu-19 v regionu jsou minimální.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme