Biochemik Trnka: Jsme na začátku další vlny. Zatím nevíme, jestli přijde v srpnu, nebo na podzim

Británie uvolňuje restrikce pro své občany a převádí je do roviny doporučení. Jedinou povinností zůstává izolace po setkání s nakaženým. „Tato rozhodnutí jsou spíš politická. V Británii to z mého pohledu rozhodně neodpovídá stavu ani dynamice průběhu epidemie,“ komentuje biochemik a člen Centra pro modelování biologických a společenských procesů Jan Trnka. Víc se podle něj jedná o vůli politiků, kteří přenesli vlastní odpovědnost na bedra občanů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotka intenzivní péče (ilustrační foto) | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Počty nově nakažených přitom nerostou jen v zahraničí, ale i v České republice. „A pokud se podíváme na země kolem nás nebo v trochu širším okolí, kam varianta delta přišla dřív, tak si myslím, že s velkou mírou jistoty půjdeme podobným scénářem,“ uvedl pro Český rozhlas Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsme na začátku další vlny, neočkovaní jsou ve výraznějším riziku než dřív, varuje biochemik Trnka

Trnka se domnívá, že už nyní jsme pravděpodobně na začátku další vlny šíření nemoci covid-19:

„Za několik týdnů můžeme čekat podstatně vyšší nárůsty nakažených než dnes. Jsme na začátku další vlny a je jen otázkou času, kdy se křivka přehoupne do té části, kdy ji uvidíme jako exponenciálu. Co je nejisté, je, kdy dojde k tomu velkému nárůstu, zvýšení hospitalizací. Zatím se dá těžko odhadnout, jestli to bude v srpnu, v září nebo později na podzim.“

„Ta šance, že by se další vlna mohla objevit, je reálná.“

Jiří Černý

Zvlášť na pozoru by se měli mít neočkovaní, protože u varianty delta je až dvojnásobné riziko hospitalizace, a to i u mladších ročníků včetně dětí, varuje biochemik.

Virolog Jiří Černý z České zemědělské univerzity si sice myslí, že je možné se dalšímu exponenciálnímu nárůstu nemocných vyhnout, přesto ale nabádá k opatrnosti. „Ta šance, že by se další vlna mohla objevit, je reálná,“ říká a nedoporučuje uvolnění všech protiepidemických opatření.

Připomíná navíc, že ve hře není jen často skloňovaná varianta delta.

„Poměrně dost se teď mluví o variantě lambda, která vznikla na přelomu loňského a letošního roku v Jižní Americe. V České republice se ale zatím objevil jen jeden případ,“ uklidňuje a dodává, že koronavirus mutuje pomaleji než chřipka, i proto na něj nadále dobře reagují současné vakcíny.

Šárka Fenyková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme