Počet úmrtí s koronavirem se za dva týdny zdvojnásobil nad 2000. Přibývá i hospitalizovaných

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 2000, zdvojnásobil se za dva týdny. Nemocných je aktuálně víc než 152 000 lidí. U většiny z nich má onemocnění mírný průběh, v nemocnicích ale za den přibylo 270 lidí na 5314 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za sobotu zhruba do 18.00 hygienici potvrdili 7698 nových případů koronaviru.

Praha (Aktualizováno: 19:15 24. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vážném stavu bylo ke středě 543 pacientů s koronavirem, o 25 víc než o den dřív | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Sobotní podvečerní přírůstek je menší než v pátek nebo ve středu, kdy byla čísla rekordní, ale větší než ve čtvrtek. O víkendu se přitom obvykle méně testuje. Koronavirem se dosud v Česku nakazilo 246 022 lidí, vyléčilo se 91 922 z nich. Počet úmrtí se vyšplhal na 2047, od ranní statistiky se zvýšil o 76.

Počet testů včetně opakovaných u stejného člověka přesáhl dva miliony. Páteční počet 44 215 testů byl v jednom dni třetí nejvyšší, zhruba o tisícovku testů víc laboratoře provedly ve středu a o dva tisíce víc ve čtvrtek. Dosud nejvyšší byl v pátek počet odhalených případů nákazy mezi testovanými, dostal se na 34,5 procenta.

Článek pokračuje pod online reportáží

Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku v pátek poprvé překročil 15 000. Pátečních 15 252 případů nákazy překonalo zhruba o 300 dosavadní rekord ze středy. Z hospitalizovaných je ve vážném stavu 772. Číslo podobně jako počet lidí v nemocnicích rychle roste, za týden se zvýšilo téměř o třetinu.

Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí

Číst článek

Dosud nejvíce lidí s covidem-19 za jeden den zemřelo ve středu, bylo jich 121. Za sobotu zatím přibylo 30 úmrtí. Celkový počet nad 2000 začíná převyšovat množství zemřelých na chřipku, se kterou koronavirus někteří kritici opatření proti nákaze srovnávají. V souvislosti s chřipkou zemře každý rok v Česku 1500 až 2000 lidí. Prezident České lékařské komory Milan Kubek v pátek v České televizi uvedl, že covid-19 je nyní druhou nejčastější příčinou úmrtí v republice. Nejvíc lidí v Česku dlouhodobě umírá na nemoci oběhové soustavy.

Mezinárodní srovnání

Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika v počtu úmrtí na 100 000 obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě ve světě za malou Andorrou. Za celou dobu pandemie je Česko v počtu zemřelých na 100 000 obyvatel na 46. místě na světě, ještě minulý týden byla na 61. pozici. Mezi zeměmi Evropské unie se v tomtéž přepočtu posunula za týden ze 14. na 11. místo. Nejhůře na tom v unii jsou Belgie a Španělsko.

V takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který ukazuje riziko nákazy v Česku, je celá země už červená, v nejvyšším třetím stupni rizika. Od minulého týdne se na něj dostalo posledních pět krajů, které ještě byly v nižším oranžovém stupni rizika. Červená barva znamená komunitní šíření nákazy, tedy že se hygienikům nedaří nalézat její zdroje.

Za pátek přibylo 15 252 případů nákazy koronavirem, nemocných je aktuálně 144 701 lidí

Číst článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu v rozhovoru pro Rádio Z uvedl, že pro zvládnutí epidemie bude zřejmě potřebné prodloužit nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu. Podobně se ve čtvrtek vyjádřil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Na konec stavu nouze, který kabinet vyhlásil od 5. října, je navázána platnost některých vládních krizových opatření. O prodloužení musí vláda požádat sněmovnu.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme