Středeční nárůst nakažených koronavirem v Česku byl nejnižší za osm dní. Přibylo 92 případů

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku klesl ve středu po téměř týdnu pod stovku. Laboratoře odhalily 92 nakažených. Za čtvrtek do 17.30 přibylo 70 nemocných, víc než ve středu za stejnou část dne. Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko. Dosud se v Česku nemocí covid-19 nakazilo 12 116 lidí, vyléčilo se jich 7821, úmrtí je 353. Aktuálně je v zemi je 3942 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 18:53 2. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denní nárůsty nakažených nemocí covid-19 znovu klesají (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet testovaných za středu ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo. Není tak ani jasné, jaký byl mezi nimi podíl odhalených případů nemoci.

Na Karvinsku se nákaza rozšířila mezi horníky uhelné společnosti OKD. Firma od pátku na Karvinsku přeruší těžbu ve všech dolech, protože na dolech ČSM mělo nemoc víc než 20 procent z testovaných pracovníků. V regionu připadá za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel zhruba 290 nakažených. V sousedním okrese Frýdek-Místek, který je druhým nejzasaženějším v zemi, je zhruba 37 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Na mapě rizikových regionů, kterou zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, si ale Karvinsko k úterku na škále do deseti polepšilo z červené sedmičky na oranžovou šestku. Posunulo se mezi oblasti s rostoucím trendem výskytu nemoci, kde hrozí její komunitní šíření. Dosud epidemiologové Karvinsko považovali za oblast s komunitním šířením onemocnění, kde je riziko zásahu ohrožených skupin obyvatel.

Text pokračuje pod online reportáží.

Na Karvinsku i Frýdecko-Místecku nicméně zůstávají zpřísněná opatření proti šíření nákazy. Platí zákaz návštěv nemocnic a sociálních zařízení nebo omezení účasti na hromadných akcích na nejvýše 100 lidí. I po středečním uvolnění ve zbytku republiky jsou zde povinné roušky v budovách, v MHD nebo na hromadných akcích. Zhoršenou epidemiologickou situaci se ve čtvrtek v Moravskoslezském kraji zabýval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře v Moravskoslezském kraji 3030 nakažených. V Praze bylo jich bylo 2527 a ve středních Čechách 1223. V ostatních krajích zůstal počet nakažených pod tisícovkou. V Moravskoslezském kraji na 100 000 obyvatel připadá zhruba 252 nakažených, v hlavním městě to je 190 případů nákazy na 100 000 obyvatel. Nejlépe na tom je Jihočeský kraj s přibližně 31 nakaženými na 100 000 obyvatel.

Podle statistik ministerstva v Česku ve středu s covidem-19 nikdo nezemřel. V pěti předchozích dnech byla vždy jedna oběť. Tyto údaje se ale mohou ještě zpětně měnit. Nejvíce zemřelých hlásí Praha, a to 104. V Moravskoslezském kraji bylo 70 obětí, v Karlovarském 38.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. Ve středu bylo s koronavirem hospitalizováno 130 lidí, v těžkém stavu bylo 12 z nich.

tzr, tkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme