Když budeme nosit roušky a chovat se rozumně, tak dopadneme dobře, míní imunoložka Říhová

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v boji proti šíření koronaviru. S takovým názorem ale polemizuje imunoložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu AV ČT Blanka Říhová, podle které WHO má problém s tím, jak zajistit roušky pro všechny, a tak raději jejich nošení zpochybňuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blanka Říhová

Blanka Říhová | Foto: Elena Horálková

Moderátor Vladimír Kroc cituje slova koordinátora krizové pomoci WHO Michaela Ryana, který nedoporučuje nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen. S tím Blanka Říhová nesouhlasí. „Vždyť já nevím, jestli jsem nakažena,“ argumentuje.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsem optimista, jako Česká republika dopadneme dobře, říká imunoložka Blanka Říhová

Podle ní v populaci může být odhadem 20 procent lidí, kteří mají virus, nemají příznaky, nebyli testovaní, myslí si, že jsou zdraví, ale přitom nejsou. „Když si vezmou roušku, tak možnost přenosu podstatně snižují,“ zdůrazňuje.

Roušky podle ní mají smysl, když je člověk v blízkosti druhého člověka. „Tím, že máme roušku na ústech, dáváme najevo, že jsme ohleduplní a nechceme nikoho nakazit,“ vysvětluje. Ale nošení roušek doma přijde Říhové naopak přehnané – stačí si pečlivě mýt ruce, používat ústní vodu, odkašlávat do rukávu, a podobně.

Česká vláda reagovala rychle  

Moderátor Vladimír Kroc upozorňuje, že masové používání roušek zpochybňují i americké úřady. I za tím je podle Říhové především nedostatek materiálu.

„Nejsou schopni rouškami zásobit, čili za nejjednodušší považují to trošku zpochybnit. Ale já jsem přesvědčená, že pokud my tady v republice budeme roušky nosit, tak na tom budeme tak dobře, jako na tom pořád jsme,“ konstatuje Říhová.

Pomáhají roušky v prevenci proti koronaviru? Lékaři v USA nemají jasno. ‚Jsou užitečné,’ říká Prymula

Číst článek

Zastává také názor, že česká vláda nijak nepodcenila potřebu včas zajistit ochranné prostředky na začátku epidemie. „Tady se dělala ustanovení velmi rychle,“ podotýká například v souvislosti s uzavřením hranic.

Intenzivně pracovat a odpočívat

Imunoložka připomíná, že stres je jeden z důležitých regulátorů imunity – když je někdo pod permanentním přetížením, tak imunitní systém reaguje oslabením.

„Je rozumné intenzivně pracovat, a pak si nechat čas na volno, četbu, hudbu, tělocvik, chodit na procházky,“ doporučuje.

A co může pandemie za sebou nechat pozitivního? Lidé si uvědomí, že si mají více mýt ruce, že si mohou vzájemně pomáhat, když je nejhůř. 

Vladimír Kroc, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme