Vojtěch: Česko zabránilo nekontrolovatelnému šíření koronaviru, čeká nás návrat k normálnímu životu

Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných. Novinářům to řekl na středeční tiskové konferenci.

Praha (Aktualizováno: 13:00 8. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět,“ řekl ministr s tím, že nejsme v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie.

Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna.

„Reprodukční číslo blízké jedné neznamená vymýcení nemoci. Znamená, že jeden nakažený průměrně nakazí dalšího člověka,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Důležité je podle něj i nadále poznávat chování viru v populaci.

Spojené státy se blíží k vrcholu epidemie, řekl Trump. Chystá se obnovit americké hospodářství

Číst článek

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů ze středečního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem Ústav zdravotnických informací a statistiky odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14 200.

Podle Duška je kumulativně diagnostikovaných 5017 pacientů, vyléčených je 172, zemřelo 88 lidí.

„Celkový počet nakažených neznáme, měříme pouze diagnostikované. Navýšili jsme testovací kapacitu, vývoj nárůstku nově nakažených klesá. Procentuální nárůsty také klesají, z 11 procent jsme přibližně na pěti. Trend se tak zlomil,“ řekl Dušek na tiskové konferenci.

Imunizace společnosti

Výrazně se zvýšilo i testování mezi seniory, kterých je mezi nakaženými přibližně 24 procent. Mortalita je podle Duška nízká. „Podstatná část pacientů, kteří zemřou, zemřou s covid-19, ale na na covid,“ uvedl.

Ministr Vojtěch na tiskové konferenci okomentoval také princip promořování či imunizace společnosti. „Nechceme pustit nákazu nekontrolovaně do společnosti,“ objasnil. „Některé země to zkoušely a vidíme, kde jsou dnes. Imunizace společnosti do jisté míry proběhne a jsem přesvědčen, že spíše dříve než později, bude i vakcína.“

Předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý uvedl, že české zdravotnictví by bylo připravené i na horší vývoj nákazy koronavirem. „Plán má dvě roviny, jedna sleduje dosavadní vývoj pacientů a paralelně se plánuje péče v případě vyčerpání systému. Kapacita (zdravotnického) systému je nachystaná i na italský vývoj situace a kvalita zůstává stejná,“ řekl.

gak, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme